09919475341 info@drjafari.net
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

موکوسل سینوس

موکوسل سینوس

موکوسل به معنای کیسه های است که حاوی مایعات سینوس پارانیزال هستند و توانایی گسترش دارند. زمانی که حفره سینوس یا مجرای خروجی سینوس مسدود می شود، این مورد باعث پر شدن حفره سینوس با مخاط می شود. به بیان دیگر هیچ هوایی در حفره سینوس وجود نخواهد داشت. موکوسل های سینوس پارانیزال می توانند در اثر تورم، تومور و آسیب یا سابقه جراحی به وجود آیند.

عوارض موکوسل

به دلیل نزدیکی سینوس به به حدقه چشم ها، با گسترش موکوسل سینوس، چشم ها هم تحت تاثیر قرار می گیرند. سینوس های پیشانی، اتموئید، اسفنوئید و ماگزیلازی به طور آناتومیکی با حدقه چشم در ارتباط هستند. سینوس ماگزیلاری در پایین چشم ها قرار دارد. سینوس پیشانی در بالای چشم ها قرار دارد و سینوس اتموئید در دیواره میانی چشم گسترش یافته است. همچنین سینوس اسفنوئید در اطراف حدقه چشم ها را احاطه کرده است.

بنابراین موکوسل سینوس به راحتی بر ناحیه چشم ها اثر می گذارد و عوارضی از جمله جلو آمدگی تخم چشم، تاری دید و در رفتگی حدقه چشم دارد. بیمارانی که به موکوسل پارانیزال مبتلا هستند در ابتدا امکان دارد که به دلیل علائمی که بر بینایی تائیر می گذارد به چشم پزشک مراجعه کنند. ولی در نهایت برای درمان به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شوند. در موارد نادری این عارضه می تواند منجر به پیچیدگی هایی در ناحیه جمجمه شود.

موکوسل سینوس

موکوسل سینوس

تفاوت موکوسل و کیست حاوی مخاط در سینوس

ضروری است که موکوسل را از کیست های ذخیره کننده مخاط تشخیص داد زیرا این دو مورد کاملاً متفاوت هستند. احتباس مخاط سینوس باعث ایجاد کیست در سینوس می شود و به بافت های اطراف خود مانند بینی، مغز و حدقه چشم گسترش نمی یابد و مشکل خاصی ایجاد نمی کند. کیست های حاوی مخاط بسیار شایع هستند. حدوداً 30 تا 40 درصد از افراد که هیچ شکایتی از مشکلات سینوس ندارند، دارای این نوع کیست ها هستند. با سی تی اسکن می توان وجود این نوع کیست ها را تشخیص داد. اغلب این کیست ها به مرور زمان بزرگ نمی شوند و حتی احتمال دارد که کوچک شوند و از بین بروند.

درمان موکوسل سینوس

در بین سال های 2005 و 2012 ، 12 بیمار مبتلا به موکوسل سینوس پارانیزال بررسی شدند و با جراحی اندوسکوپی درمان شدند. بعد از جراحی با آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن و ام آر آی وضعیت بازگشت موکوسل بررسی گردید. نتایج حاصل از این تحقیقات بسیار مثبت گزارش شد.

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

سن، جنسیت، نژاد و پرونده پزشکی این 13 بیمار بررسی شد و نوع آزمایش تصویربرداری و تمامی جزئیات جراحی مکتوب گردید. معاینات بعد از جراحی نکات مهمی را به صورت مکتوب در آورد. متداول ترین نوع موکوسل در ناحیه سینوس پیشانی بود. بعد از آن اتموئید و بعد ماگزیلاری و سپس اسفنوئید بوده است. شایع ترین علائم موکوسل بینی و چشم ها را درگیر کرده است. همچنین سر درد، کاهش بینایی و جلو زدگی تخم چشم از دیگر علائم شایع بوده است. در کودکان سر درد و استفراغ از علائم شایع بوده است.

منبع : https://www.intechopen.com/books/ophthalmology-current-clinical-and-research-updates/paranasal-sinus-mucoceles-opthalmic-manifestations-radiological-imaging-endoscopic-endonasal-marsupi

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک