09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / مصرف آنتی بیوتیک در رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

مصرف آنتی بیوتیک در رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی

مصرف آنتی بیوتیک در رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی

از آنجائیکه مقاومت به مواد ضد میکروبی یک تهدید جهانی است، مصرف بهینه آنتی بیوتیک بعد از جراحی رینوپلاستی موردی حیاتی است. تحقیقاتی که در زمینه جراحی سر و گردن صورت گرفته است و تاثیر مصرف آنتی بیوتیک در جراحی های رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی بررسی شده است. در ادامه به توضیحاتی در این زمینه می پردازیم.

۱۰ تحقیق در این زمینه انجام گرفت. مطالعات در زمینه بررسی آنتی بیوتیک ها صورت گرفت و به طور عملی نشان از عفونت های مشابهی داد، در افرادی که آنتی بیوتیک دریافت می کردند و آن هایی که دریافت نمی کردند. هیچ بیماری عفونت سیستمیک مهمی را تجربه نکرده بود. در مواردی که بعد از جراحی آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، نرخ ابتلا به عفونت از ۲۷ درصد به ۸ درصد کاهش یافته بود. در موارد غیر پیچیده تفاوت مهمی بین نرخ ابتلا به عفونت بین افرادی که آنتی بیوتیک دریافت کردند و نکردند دیده نشد.

مصرف آنتی بیوتیک در رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی

مصرف آنتی بیوتیک در رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی

نتیجه مطالعات

آنتی بیوتیک قبل و بعد از جراحی رینوپلاستی و سپتوپلاستی مزیتی در کاهش نرخ ابتلا به عفونت ندارد. مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند سفازولین در جراحی های پیچیده اهمیت بالایی دارد. ظرف یک ساعت بعد از ایجاد برش باید آنتی بیوتیک مصرف شود و تا ۲۴ ساعت مصرف شود و بعد از آن مصرف آنتی بیوتیک قطع گردد. در موارد پیچیده مطالعات بیشتری صورت گرفت تا میزان صحت این اطلاعات بررسی شود.

رینوپلاستی که سومین جراحی زیبایی متداول می باشد برای اهداف زیبایی و عملکردی انجام می گیرد. تفاوت هایی که بین سپتوپلاستی و رینوپلاستی وجود دارد نقش اساسی در انتخاب آنتی بیوتیک دارد. در سپتوپلاستی برشی در ناحیه بینی و غضروف بینی ایجاد می شود و بخشی از غضروف برداشته می شود. در جراحی سپتوپلاستی پوست بینی دست کاری نمی شود و تنها تیغه بینی اصلاح می گردد. ولی در رینوپلاستی چه در پوست بینی برش هایی ایجاد شود و چه نشود همواره یک برش در داخل بینی ایجاد می شود که به آلودگی بافت نرم پوستی منجر می شود.

گرچه این جراحی غیر استریل می باشد ولی نیاز بسیار کمی به آنتی بیوتیک دارد زیرا نرخ ابتلا به عفونت کمتر از ۱ درصد است. با این حال از هر ۲۲۰ هزار جراحی بینی که در سال در امریکا انجام می گیرد در ۹۱ درصد موارد از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی متداول است. احتمال ابتلا به عفونت در تمام جراحی ها وجود دارد با این حال برای بررسی میزان نیاز به آنتی بیوتیک، مطالعات اخیر صورت گرفت.
منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6250483

مطالب مرتبط با این مقاله:

جراحی آندوسکوپی سینوس و رینوپلاستی

کیفیت زندگی بیماران بعد از رینوپلاستی

بهبود عملکرد و شکل بینی بعد از رینوپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

بینی ها را به دو فرم کلی استخوانی و گوشتی می توان تقسیم بندی نمود. تفاوت این بینی ها در ویژگی های ظاهری آن ها است که گاهی کاملا واضح است و گاهی نیاز به معاینه و بررسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.