09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / تغییر صدا بعد از رینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

تغییر صدا بعد از رینوپلاستی

تغییر صدا بعد از رینوپلاستی

تغییر-صدا-بعد-از-رینوپلاستی

تغییر در صدا بعد از رینوپلاستی یا همان جراحی بینی کم تر مورد بررسی قرار گرفته است، در حالی که امروزه جراحی بینی، متقاضیان بالایی دارد. تولید صدا به میزان زیادی به آناتومی و سایز هرمی حفره بینی مربوط است. طی دو سال در مطالعه ای بر روی 51 بیمار ( که جراحی بینی باز و بسته انجام داده اند ) ، آنالیزی از تاثیری که رینوپلاستی بر صدای بیماران گذاشته است، به دست آمده است.
51 بیمار از ماه سپتامبر سال 2012 تا ژانویه سال 2018 مورد بررسی قرار گرفتند. تمامی بیماران قبل و دو سال بعد از رینوپلاستی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند. تغییرات صدا با ارزیابی های دقیقی مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدا بر روی اندازه گیری شدت و فرکانس صدای ” ا ” و صداهای صامت مربوط به بینی مانند “ن” و “م” تحقیق و بررسی انجام گرفت.
نتیجه ای که از این مطالعه به دست آمد نشان داد که فرکانس تولید صداهای صامت در 62 درصد از موارد افزایش یافته است. فرکانس تولید حروف صدا دار در 68 درصد از موارد افزایش یافته است. هیچ تغییری بین جراحی بینی به شیوه باز و بسته وجود نداشته است و هر دو نوع جراحی تغییرات یکسانی در شدت و فرکانس صداها داشته اند.
تکنیک های رینوپلاستی کاهشی ( کاهش سایز بینی ) ثابت کرده است که تغییرات متعددی در الگوی صدای بیماران دیده شده است. بنابراین لازم است که پزشکان درباره تاثیرات احتمالی جراحی بینی بر صدا، بیماران را آگاه کنند و اطلاع رسانی لازم را انجام دهند. این مورد زمانی اهمیت پیدا می کند که تغییر صدا در زندگی کاری فرد تاثیر بگذارد. برای مثال خواننده ها، بازیگران و … همگی با تغییر کردن صدا احتمالاً به مشکل بر بخورند و بهتر است که از این عارضه احتمالی آگاه شوند.

دکتر رزیتا جعفری، متخصص گوش و حلق و بینی در فرمانیه از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31453143

 

برای اطلاع از بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران   به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک