09919475341 info@drjafari.net
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

آترزی کوان

آترزی کوان

آترزی کوان یک ناهنجاری مادرزادی بسیار نادر می باشد که در حفره بینی و کوان خلفی تشکیل می شود. در ۶۷ درصد موارد این عارضه یکطرفه بوده و در ۷۱ درصد موارد در حفره بینی سمت راست تشکیل می شود. درمان به صورت جراحی تنها گزینه درمانی می باشد.
گزارشی از شیوه جراحی اندوسکوپی آترزی کوان وجود دارد که از تکنیک فلپ یک طرفه استفاده می کند.
آترزی کوان از هر ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر در یک نفر دیده می شود. ۵۰ درصد از مبتلایان به آترزی کوان یکطفره و ۷۵ درصد از مبتلایان به آترزی کوان دو طرفه به دیگر بیماری های مادرزادی و اختلالات مبتلا هستند. اکثر سندرم های شایع همراه با عارضه آترزی کوان شامل سندرم چارگ، سندرم کوزان و کرانیوسینوستوز می باشند.
آترزی ترکیبی یعنی آترزی کوان که همراه با دیگر اختلالات مادرزادی باشد، شایع تر می باشد. بیماری آترزی کوان یکطرفه در اواخر سال های عمر خود را نشان می دهد و همراه با ترشحات از بینی و انسداد بینی می باشد. نوزادان نیاز به تنفس از راه بینی دارند بنابراین در صورتی که نوزادی به عارضه آترزی کوان دوطرفه مبتلا شود با حملات آپنه خواب و دیگر مشکلات هنگام خواب مواجه می شود.

آترزی کوان یک ناهنجاری مادرزادی بسیار نادر می باشد که در حفره بینی و کوان خلفی تشکیل می شود. در ۶۷ درصد موارد این عارضه یکطرفه بوده و در ۷۱ درصد موارد در حفره بینی سمت راست تشکیل می شود. درمان به صورت جراحی تنها گزینه درمانی می باشد.
گزارشی از شیوه جراحی اندوسکوپی آترزی کوان وجود دارد که از تکنیک فلپ یک طرفه استفاده می کند. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم بیماری آترزی کوان

علائمی مانند انسداد بینی ، ترشحات بینی، تنفس از دهان، خروپف و … برای آترزی کوان دیده می شود. با اندوسکوپی بینی علائمی مانند باریک شدن حفره بینی، ضخیم شدن تیغه جلویی بینی و … مشاهده می شود. با سی تی اسکن می توان بینی و سینوس های پارانیزال را مشاهده نموده و میزان ضخامت آترزی، بافت ناحیه و آترزی استخوانی تشخیص داده شود. همچنین وضعیت سینوس های پارانیزال بررسی می گردند.

آترزی کوان

آترزی کوان

برای درمان بیماری آترزی کوان، جراحی اندوسکوپی کوانوپلاستی برای بیماران صورت می گیرد. آترزی غشایی با دستگاه مخصوصی پاکسازی می شود. آترزی استخوانی با دقت تراشیده می شود. معمولاً چند روز بعد از جراحی بیمار دوباره معاینه می شود تا ساختار بینی مشاهده شود. عود دوباره بیماری بسیار نادر می باشد.
تکنیک این نوع جراحی اندوسکوپی نیاز به تجربه بالا و مشاهده دقیق ناحیه دارد، زیرا جراحی حساسی می باشد. ناحیه حفره بینی و سینوس ها به دقت مشاهده می شوند و طی یک جراحی پیچیده، حفره بینی اصلاح می شود. جلسات معاینه بعد از جراحی حتماً باید صورت گیرد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

تومور کوردوما

استئومای گوش خارجی

کلسترول گرانولومای راس پتروس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۲.۵]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی تنها ناشی از عفونت نمی باشد. پولیپ به عنوان هر نوع گرفتگی بینی، بزرگ شدن شاخک‌های بینی یا انحراف بینی شناخته می‌شود. پولیپ ناشی از...

تومورهای بینی و سینوس

تومورهای بینی و سینوس انواع مختلفی دارند. طبق مطالعات انجام شده، ۶۰ و ۷۰ درصد این تومورها در قسمت بالایی سینوس فک و در گونه‌ها ایجاد می‌شوند. ۲۰ تا ۳۰ درصد آنها در حفره...

آنژیوفیبروم بینی

آنژیوفیبروم بینی

آنژیوفیبروم رایج ترین تومور بینی است که خوش خیم بوده تومور خوش خیم در ناحیه پشت بینی، سینوس ها و قاعده جمجمه است. بیشترین احتمال بروز این تومور در افراد بین سنین 7 تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *