09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / درمان پولیپ بینی
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

درمان پولیپ بینی

پولیپ بینی توده های اضافی در داخل بینی است که در اثر رشد زیاد لایه پوشاننده داخلی ( مخاط بینی) می باشد. پولیپ بینی باعث مسدود شدن مجاری بینی می شود که فرد را دچار مشکلات تنفسی می کند. از دلایل ایجاد پولیپ بینی می توان به عفونت های بینی و سینوس اشاره کرد. حساسیت و آلرژی مخاط بینی را تحریک کرده و باعث ایجاد پولیپ در داخل بینی می شود.

درمان پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ های بینی به تورم های گوشتی گفته می شود که در دیواره داخلی بینی و سینوس های پارانیزال paranasal sinuses رشد می کنند. سینوس های پارانیزال به فضاهای پر شده از هوا گفته می شود که به حفره ی بینی مربوط می شوند. پولیپ ها ضایعات خوش خیمی هستند. در همه موارد نیاز به درمان و جراحی این پولیپ ها نمی باشد ولی در صورت نیاز به جراحی برای آشنایی با جنبه های مختلف جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی این قسمت را از دست ندهید.

پولیپ ها سایز های مختلفی دارند. رنگ پولیپ ها می تواند قهوه ای – زرد یا صورتی باشد و به شکل قطرات اشک می باشند. با رشد این پولیپ ها و افزایش تعداد آنها، شکل آنها مانند خوشه انگور می شود. پولیپ ها در یک مجرای بینی یا هر دو مجرای بینی به طور همزمان رشد می کنند. این توده ها یا به صورت تکی رشد می کنند و یا به صورت الگوی مشخصی که در نهایت به شکل خوشه در می آیند.

پولیپ های بزرگ بر روند تنفس فرد اختلالاتی ایجاد می کنند که این مورد بر سیستم بویایی وی تاثیر می گذارد. این پولیپ ها می توانند موجب انسداد سینوس شده و مشکلات عدیده ای را به وجود آورند که از جمله این مشکلات می توان به عفونت های مکرر سینوس ها اشاره کرد.

درصد بالایی از افراد به پولیپ بینی دچار هستند. جالب است بدانید که پولیپ بینی در مردان دو تا چهار برابر نسبت به زنان شایع تر است. پولیپ بینی در افراد جوان تر و افراد میان سال بیشتر بروز می کند. افرادی که به آسم، عفونت های مکرر سینوسی و آلرژی مبتلا هستند به احتمال بیشتری به پولیپ بینی هم مبتلا می شوند. برخی از کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک بیشتر در معرض پولیپ بینی می باشند.

پولیپ-بینی

پولیپ بینی را در واقع می توان از عوارض جانبی بیماری های دیگر از جمله آلرژی و حساسیت، عفونت ویروسی و باکتریایی و … دانست. بروز این تومورهای خوش خیم در افرادی که شرایط زیر را دارند محتمل تر است:

 • رینیت آلرژی
 • آسم
 • عکس العمل به مصرف آسپیرین
 • سینوزیت مزمن – عفونت سینوسی مزمن
 • فیبروز کیستیک

هرگونه بیماری یا مشکلی که موجب تورم دائمی سینوس و حفره داخلی بینی شود، می تواند احتمال ایجاد پولیپ بینی را بالا ببرد. فاکتور بعدی در پولیپ بینی سن می باشد. افراد بالای ۴۰ سال بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

چه علائمی دارد؟

جراحی-پولیپ-بینی

اغلب پولیپ بینی با التهاب و ورم مجرای بینی و سینوس ها همراه می باشد. اما باز هم احتمال وجود سینوزیت مزمن، بدون داشتن پولیپ بینی وجود دارد.

نشانه های معمول در پولیپ بینی

پولیپ های بینی علائمی مانند سرماخوردگی ایجاد می کنند، ولی همانند سرماخوردگی می باشد که درمان نشده و علائم دائمی زیر را دارد:

 • ترشح از بینی
 • احساس خفگی
 • درد صورت و یا سر درد
 • فشار در ناحیه پیشانی و صورت
 • خرناس کشیدن
 • فشار به سینوس ها
 • آبریزش مکرر بینی
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • سر درد های دائمی در صورت وجود عفونت سینوسی
 • عفونت دائمی سینوس
 • انسداد بینی مزمن
 • عدم توانایی در تنفس از راه بینی و در نتیجه تنفس از دهان

اگر علائم و نشانه های فوق، بیش از ۱۰ روز ادامه یافت، حتما به دکتر مراجعه کنید. علایم و نشانه های پولیپ بینی، معمولا مانند سرماخوردگی می باشد.

دلایل ایجاد پولیپ بینی

هنوز به طور قطع دلیل التهاب مزمن و در پی آن، پولیپ بینی مشخص نشده. التهابات در غشای موکوزی بینی و سینوس ها، اتفاق میفتند. این افراد اغلب سیستم ایمنی ضعیف، و مارکرهای شیمیایی گوناگونی را دارند.

پولیپ بینی در هر جایی از سینوس ها و یا مجاری بینی رخ میدهد، اما عمدتا در سینوس های اطراف چشم ها، بینی و استخوان گونه دیده میشود و منجر به خشک شدن مجاری بینی می شود.

 

راه های تشخیص پولیپ بینی

دکتر، اغلب از طریق پرسش برخی سوالات در خصوص نشانه ها، معاینات فیزیکی و معاینه بینی شما، به نتیجه میرسد.

سایر تست های تشخیصی به شرح ذیل میباشد:

 • آندوسکوپی بینی: یک لوله ظریف به همراه یک لنز با قدرت درشت نمایی و دوربین بسیار کوچک، دکتر را در بررسی جزئیات داخل بینی و سینوس ها، یاری میکند.
 • مطالعات تصویری: تصاویر حاصل از پرتونگاری کامپیوتری، اندازه و محل پولیپ ها را در نقاط عمیق تر سینوس ها، و هم چنین میزان التهاب را مشخص میکند. این مطالعات همچنین، وجود هرگونه انسداد و گرفتگی احتمالی دیگری را هم نشان میدهد.
 • تست فیبروز کیستیک: دکتر برای کودکان با پولیپ بینی، تست فیبروز کیستیک را توصیه میکند، این مورد با اثر بر روی غده ها، موکوز، اشک، عرق، و بزاق را تولید میکند. تست تشخیصی استاندارد در فیبروز کیستیک، یک تست عرق غیر تهاجمی است که تعیین میکند آیا عرق کودک شما، شورتر از حالت عادی است یا نه.

 

بهترین درمان پولیپ بینی

با بررسی علائم بیمار و معاینه بینی توسط پزشک، پولیپ بینی تشخیص داده می شود. پولیپ بینی توسط یک وسیله نوری ساده می تواند نمایان شود. از دیگر آزمایشات تشخیصی می توان به آندوسکوپی بینی ، مطالعات تصویری و تست آلرژی اشاره کرد. ولی بهترین درمان پولیپ بینی چیست؟ جراحی پولیپ بینی به چه صورت است؟

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت مزمن ( چه همراه با پولیپ بینی باشد و چه نباشد ) بسیار چالش برانگیز است. برای درمان این بیماری اقدامات مختلفی صورت می گیرد تا علائم بیماری کنترل شوند. هدف درمانی برای پولیپ بینی کاهش سایز پولیپ ها می باشد. دارودرمانی معمولاً اولین اقدام درمانی می باشد. معمولاً برای درمان پولیپ بینی در مرحله آخر از جراحی کمک گرفته می شود زیرا احتمال ظهور دوباره پولیپ بعد از جراحی هم وجود دارد.

با بررسی علائم بیمار و معاینه بینی توسط پزشک، پولیپ بینی تشخیص داده می شود. پولیپ بینی توسط یک وسیله نوری ساده می تواند نمایان شود.

دارو درمانی در درمان پولیپ

در ابتدا فرد مورد معاینه پزشک متخصص گوش و حلق و بینی در تهران قرار می گیرد. در صورتی که بیماری خفیف باشد با استفاده از تجویز دارو و اسپری های مخصوص عوامل زمینه ساز پولیپ بینی شامل حساسیت درمان می شود.

در این روش درمانی، سایز پولیپ ها بسیار کوچک شده و گاهی اوقات از بین می روند. در زیر به برخی از دارو ها اشاره می کنیم:

 • اسپری بینی کورتیکواستروئید که برای کاهش تورم می باشد و اثر ضد التهابی دارد. این روش به کوچک شدن پولیپ ها و از بین بردن بسیاری از آنها منجر می شود.
 • کورتیکواستروئید تزریقی و دارویی؛ در صورتی که اسپری کورتیکواستروئید موثر واقع نشود، از نوع دارویی آن استفاده می شود. ولی به دلیل عوارض جانبی داروی خوراکی، استفاده از آن در مدت زمان محدودی مجاز است. در موارد بسیار شدید بیماری، می توان از این دارو به صورت تزریقی استفاده کرد.
 • دیگر داروها به منظور درمان بیماری هایی است که به ایجاد پولیپ منجر می شوند. برای مثال از آنتی بیوتیک به منظور درمان عفونت های مزمن استفاده می شود. همچنین برای درمان آلرژی برای بیمار آنتی هیستامین تجویز می گردد.

این داروها تورم بینی را کاهش داده و به کاهش سایز آنها منجر می شود. قطره های بینی نتیجه سریع تری را نسبت به اسپری های بینی نشان می دهند ولی استفاده از این قطره ها تنها برای چند روز تجویز می شود و مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی مختلفی را برای فرد به وجود آورد.

آسم و سینوزیت

شاید با مصرف داروها پولیپ ها از بین بروند و یا اینکه علائم آنها کاهش پیدا کند اما امکان بازگشت آنها وجود دارد به همین دلیل افردی که مستعد این بیماری هستند باید هر از چند گاهی با پزشک خود در ارتباط باشند. گاهی اوقات استفاده از اسپری های استروئیدی بینی به طور منظم می تواند از عود پولیپ بینی پیشگیری کند.

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی

در صورت عدم بهبودی بیمار با استفاده از دارو باید پولیپ داخل بینی و سینوس ها برداشته شود. این کار از طریق جراحی آندوسکوپی سینوس انجام می شود. اگر شما بتوانید هر چه زودتر علائم پولیپ بینی را تشخیص دهید به راحتی از خطرات احتمالی ناشی از پولیپ بینی جلوپیری می نمایید.

در جراحی آندوسکوپی، یک لوله نازک مجهز به لنز و دوربینی کوچک (آندوسکوپ) در سوراخ های بینی وارد می شود و به طرف حفره سینوسی هدایت می شود. از یک ابزار ظریف برای برداشتن پولیپ ها و جلوگیری از جریان مایعات از سینوس ها استفاده می شود.

امکان دارد که در طول جراحی نیاز به بزرگ کردن مجرای ورودی سینوس به بینی باشد. این جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرد اما گاهی هم همراه با بیهوشی است. بعد از جراحی نیاز است تا از اسپری های مخصوص کورتیکواستروئید برای پیشگیری از به وجود آمدن دوباره پولیپ استفاده شود.

بعد از جراحی پولیپ بینی

چند ساعت بعد از جراحی، بیمار معاینه می شود. پانسمان های استفاده شده از داخل بینی خارج می شوند. در صورتی که خونریزی وجود نداشته باشد، بیمار می تواند مرخص شود. به بیمار توصیه می شود که دو هفته استراحت کرده و مراقبت های لازم را انجام دهد.

 

جراحی پولیپ و زیبایی بینی

جراحی پولیپ بینی را می توان به طور همزمان با جراحی بینی انجام داد. انجام این کار در صورتی می باشد که پولیپ بینی حاد نباشد. زیرا در اثراین عارضه شکل ظاهری بینی تغییر کرده و پهن می شود. در صورت انجام جراحی زیبایی بینی مجدد پولیپ باعث تغییر حالت شکل بینی می شود. در موارد خفیف این دو عمل را می توان به طور همزمان انجام داد. در ابتدا با جراحی آندوسکوپی سینوس پولیپ از بینی برداشته می شود. سپس برای زیبایی عمل زیبایی بینی انجام می شود. نکته ی قابل توجه اینست که فرد برای بهبودی مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

الیته باید گفت با پیشرفت علم پزشکی داروهایی برای پولیپ بینی وجود دارد که در درمان کمک شایانی می نماید.

 

پولیپ آنتروکوانال و درمان آن

پولیپ آنتروکوانال، ضایعات پولیپوئیدی خوش خیمی هستند که از موکوز موجود در سینوس ماگزیلاری منشا می گیرند و تا حفره بینی ادامه می یابند. این پولیپ به صورت توده خاکستری رنگ در قسمت میانی سوراخ بینی و بیرون زدگی حفره بینی مشاهده می شود.

سی تی اسکن می تواند به تشخیص ماهیت و هم چنین توده ای از بافت نرم که سینوس ماگزیلاری را پر کرده، کمک کند.

تحقیقاتی در خصوص تاثیر درمان پزشکی پولیپ آنتروکوانال گزارش نشده است. اما تکنیک آندوسکوپی روشی است قابل قبول در درمان این اختلال به خصوص در کودکان. به منظور پیشگیری از بروز مجدد بیماری، آن چه که اهمیت دارد این است که باید از پولیپکتومی خودداری و موکوز ناحیه با کمترین میزان آسیب به سینوس برداشته شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس، بهترین روش جراحی در برداشت بافت است بی آن که آسیبی به موکوز وارد شود. با این حال، امکان تعیین موقعیت و دسترسی به قسمت فوقانی پولیپ آنتروکوانال وجود ندارد. به همین خاطر، از تکنیک های محتلف جراحی برای پیشگیری از بروز بیماری به دلیل برداشت ناقص پولیپ استفاده شده است تا کمترین میزان عوارض و مرگ و میر را نیز شاهد باشیم.

مقایسه دو تکنیک آندوسکوپی در درمان پولیپ آنتروکوانال

در ادامه می خواهیم به بررسی و مقایسه دو تکنیک در درمان پولیپ آنتروکوانال بپردازیم:

 1. پولیپکتومی آنتروکوانال به روش آندوسکوپی به همراه آنتروستومی میانی
 2. پولیپکتومی آنتروکوانال به روش آندوسکوپی به همراه آنتروستومی میانی و دسترسی از طریق سوراخ بینی
هنگام درمان به مواردی از قبیل علائم، سن، جنسیت و هم چنین عوارض بعد از درمان باید اهمیت داده شود.

پولیپ آنتروکوانال، ضایعه خوش خیمی است که از موکوز موجود در سینوس آگزیلاری منشا می گیرد. گرچه این اختلال می تواند در هر رده سنی ظاهر شود اما کودکان و بزرگسالان بیشتر درگیر می شوند. شواهد نشان می دهند این اختلال در مردان شیوع بیشتری دارد.

گرفتگی بینی، شایع ترین علامت پولیپ آنتروکوانال است که در بسیاری از بیماران مشاهده می شود. در برخی مطالعات، ارتباطی میان آسم و آلرژی با پولیپ آنتروکوانال نیز مشاهده گردید. در برخی بیماران، خونریزی از بینی نیز دیده شد که چنین موردی، به بررسی های بیشتری نیاز دارد تا علت مشخص شود.

گزینه های جراحی برای درمان پولیپ آنتروکوانال در نظر گرفته شده است که به گونه ای طراحی شده اند که احتمال بازگشت مجدد بیماری و بروز عوارض به حداقل برسد. تمامی روش های جراحی یک اصول کلی دارند و آن هم ناحیه دسترسی می باشد.

پولیپکتومی ساده (برداشت پولیپ از حفره ماگزیلاری) از جمله گزینه های جراحی است.

آندوسکوپی، دیگر روش جراحی است که از بروز ورم در گونه ها، آسیب دندان ها و رشد صورت در کودکان پیشگیری می کند.

یکی از مهم ترین مزایای این روش ها این است که کمترین میزان عوارض بعد از جراحی را به همراه دارند و منشا پولیپ آنتروکوانال و نواحی که دسترسی به آن ها سخت است، شناسایی می شوند.

 

عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی ممکن است باعث انسداد در یکی از طرفین بینی یا هر دو طرف آن وجود داشته باشد. در اثر پولیپ بینی مجاری تنفسی مسدود شده فرد دچار آبریزش بینی، کاهش بویایی و صدای تنفس در خواب (خروپف) می باشد.

آبریزش بینی و انسداد بینی برای هفته های متوالی می تواند مشکلی حادتر از یک سرماخوردگی ساده باشد. در حقیقت این علائم می توانند نشان دهنده پیدایش مشکلی در بینی باشند. پولیپ بینی که در اصل تومورهای خوش خیم و غیر سرطانی می باشند، می توانند در تمام مجرای بینی رشد کرده و مشکلاتی را در تنفس فرد ایجاد کنند و عوارض پولیپ بینی برای فرد می تواند آزاردهنده باشند.

عوارض پولیپ بینی

عوارض پولیپ بینی

خطرات پولیپ بینی

پولیپ های بینی خطرناک نیستند ولی درد و علائمی که این پولیپ ها ایجاد می کنند نیازمند درمان می باشد. درمان پولیپ بینی موردی ضروری بوده تا علائم بیماری و اختلالات تنفسی را از بین ببرد. همچنین با درمان پولیپ بینی می توان از عفونت سینوسی مکرر پیشگیری کرد، زیرا انسدادی که این پولیپ ها به وجود می آورند دلیل عفونت سینوس می باشد. همچنین هرگونه عفونتی که همراه با این بیماری باشد باید درمان گردد.

در صورتی که پولیپ بینی درمان نشود ممکن است خطراتی را به دنبال خود برای بیمار به همراه بیاورد.از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس به صورت ناگهانی در خواب که برای مدت کوتاهی تنفس قطع و وصل می شود.
 • شاید منجر به مننژیت یا همان التهاب مایع مغز و نخاع بشود.

 

نکاتی که باید در رابطه  با پولیپ بینی بدانید

در جراحی آندوسکوپی بینی چون پولیپ ها با آندوسکوپ از داخل بینی برداشته می شوذ هیچ گونه برشی بر روی بینی بر جای نمی گذارد و به همین دلیل شکل و ظاهر بینی شما دستخوش هیچ تغییری نخواهد شد.

در بیشتر بیماران پولیپ بینی در کنار سینوزیت ایجاد می شود که می توان به طور هم زمان  جراحی آندوسکوپی بینی را برای درمان هر دو انجام داد

اگر فرد می خواهد جراحی زیبایی بینی انجام دهد و یا اینکه تیغه بینی که دارای انحراف است را عمل کند می توان تمامی این جراحی ها را به صورت همزمان انجام داد که شاید دیگر جراحی با ایجاد برش هایی در بینی انجام شود و دیگر آندوسکوپی بینی احتیاج نباشد که به نظر جراح بینی بستگی خواهد داشت.

در مواردی که پولیپ های بینی به دلیل حساسیت و آلرژی به وجود آمده است احتمال بازگشت پولیپ بینی بالا خواهد بود زیرا با عمل جراحی حساسیت برطرف نخواهد شد.

پولیپ بینی که در اصل تومورهای خوش خیم و غیر سرطانی می باشند، می توانند در تمام مجرای بینی رشد کرده و مشکلاتی را در تنفس فرد ایجاد کنند و عوارض پولیپ بینی برای فرد می تواند آزاردهنده باشند.

منبع :

 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nasal-polyps/diagnosis-treatment/drc-20351894
 • http://www.entdoctorslosangeles.com/services-nasal-polyp-surgery.html
 • https://www.everydayhealth.com/ear-nose-throat/nasal-polyps.aspx
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۲ میانگین: ۳.۳]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
همه چیز درباره انسداد بینی

همه چیز درباره انسداد بینی

گرفتگی بینی معمولاً یک مورد آزاردهنده برای کودکان و بزرگسالان می باشد. ولی این انسداد گاهی برای کودکان در هنگام خواب مشکل ایجاد می کند و در نتیجه می تواند مشکل جدی و...

عمل جراحی سپتورینوپلاستی و نتیجه آن

عمل جراحی سپتورینوپلاستی و نتیجه آن

جراحی سپتورینوپلاستی در افرادی که به نقص تیغه بینی مبتلا هستند در یک مطالعه یک ساله مشخص شده است. برای بررسی نتیجه جراحی در افرادی که به ناهنجاری تیغه بینی مبتلا هستند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. شیوا ایزدی

  با سلام
  مشکل من خیلی جدی هست و کلا کیفیت زندگیم رو به شدت پایین اورده و من رو منزوی کرده. من التهاب و احتقان شدید بینی و سبنوس احتمالا اتمویید دارم و یک سال و نیمه شکل پلکام عوض شده و دایم متورم و کمی تیره هست. با هر تنفس خنک باد و مخصوصا کولر التهاب شدت می گیره و همزمان لرز شدید تو پاهام بوجود میاد. به طوری که در تابستان همش لباس گرم می پوشم. سی تی پارسال عفونت نشان نداد و دکتر ENT گفت التهابه و اول اسپری و قطره وبعد که اثر نکرد قرص پردنیزولون دادن که بی فایده بود و گفتن دیگه چیزی به ذهنشون نمی رسه. ضمنا تست الرژی نشون داد به گرد و خاک حساسیت دارم و با اسپری بتادین و شربت زادیتن تا مدتی بهتر شدم ولی بر اثر باد کولر دوباره دو ماهه به شدت التهاب و لرز دارم.
  خیلی ممنون‌میشم راهنماییم کنید چون واقعا خسته و درمانده شدم

  پاسخ
  • drjafari

   سلام
   لطفا شماره تماستون رو براموم بفرستین

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.