09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / گوش / جراحی بازسازی بدشکلی های گوش
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

جراحی بازسازی بدشکلی های گوش

یکی از جراحی های زیبایی که در سال های اخیر طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است، جراحی بازسازی بدشکلی های گوش یا اتوپلاستی می باشد. همانطور که از نام آن پیداست، در این جراحی پزشک اقدام به رفع بدشکلی های ظاهری گوش می نماید.

زمانی که بیمار برای انجام جراحی بازسازی و بدشکلی های گوش اقدام می نماید، جراح زیبایی به دقت ویژگی های ظاهری گوش مانند سایز، اندازه، تقارن و محل قرارگیری گوش او را بررسی می نماید. در این جلسه مشاوره پزشک درباره تمام ابعاد جراحی با بیمار صحبت می نماید تا از نتیجه جراحی نمای واضحی برای او ترسیم نماید.

جراحی بازسازی بدشکلی های گوش

اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است ؟

جراحی بازسازی بدشکلی های گوش برای اصلاح ظاهر گوش در افرادی مناسب است که از اندازه، ظاهر و برآمدگی های گوش خود ناراضی هستند. در واقع این عمل جراحی برای اصلاح برآمدگی بیش از حد گوش، تغییر اندازه آن در کسانی که گوش های بیش از حد بزرگ دارند و گوش هایی که از لحاظ فرم، اندازه و محل قرارگیری قرینگی ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

مشکلات مادرزادی گوش

گوش ها در بسیاری از افراد دارای فرم طبیعی هستند اما ممکن است که افرادی با مشکلات مادرزادی گوش به دنیا بیایند. در ادامه چند مورد از این مشکلات را نام می بریم :

۱ـ گوش آویخته: در این مورد گوش شبیه به یک فنجان بوده و انحنای گوش به شدت به سمت داخل می باشد.

۲ـ گوش لوله‌ای: در این مورد، دهلیز خارجی گوش بسته شده و گوش ها به سمت جلو لوله شده است.

۳ـ گوش کاگوت: در این مورد گوش فاقد لاله می باشد.

۴ـ گوش ویلدرموت: در این مورد، انحنای گوش معکوس بوده و به سمت سر بیمار است.

۵ـ ایجاد شکاف در لاله گوش: در این مورد، در لاله گوش تو رفتگی ایجاد می شود.

۶ـ گوش استال: در این مورد، تاشدگی گوش غرعادی بوده و ایجاد یک لبه می نماید.

۷ـ گوش علامت سؤالی یا گوش کوسمان: در این مورد، گوش از جمجمه در قسمت لاله گوش یک فاصله مشخص دارد و منحنی گوش خارج‌تر از محل طبیعی آن است.

۸ـ گوش جمع شده: در این مورد، بخشی از گوش فاقد پوست و غضروف موردنیاز در ناحیه خارجی پشت گوش است.

۹ـ گوش مخفی: در این مورد، بخش بالایی منحنی گوش در داخل سر قرار دارد.

۱۰ـ میکروتیا: در این مورد، گوش فرد بسیار کوچک و رشد نایافته است.

تاثیر استفاده از اسپلینت در بدفرمی گوش

گوش خارجی از پوست، غضروف و هفت عضله اصلی تشکیل شده است. ناهنجاری های مادرزادی گوش، با عنوان نقص و یا بدفرمی تعریف می شوند.

در هفته چهارم بارداری، گوش خارجی، کانال شنوایی و گوش میانی و سپس غضروف جلوی سوراخ گوش شکل می گیرند. عدم جوش خوردن کامل آرک های حلقی می تواند منجر به بروز نقص در گوش خارجی و میانی در ماه های ۴ تا ۹ بارداری شود.

فرم غیر طبیعی گوش با عدم وجود پوست و غضروف مشخص می شود که منجر به فشردگی و یا عدم رشد لاله گوش می گردد و در نهایت، نیاز به جراحی خواهد بود.

در حدود سی درصد از نوزادانی که با بدفرمی گوش به دنیا می آیند، این حالت خود به خود اصلاح می شود و تقریبا ده درصد کودکان تا سن ۱۰ سالگی، بدفرم بودن گوش را خواهند داشت.

کودکان و بزرگسالانی که گوش های بدفرمی دارند، با استرس های روانی و اضطراب، پایین آمدن سطح اعتماد به نفس و دوری از اجتماع روبرو می شوند. بدفرم بودن گوش با استفاده از اسپلینت برطرف خواهد شد.

اسپلینت چیست؟

اسپلینت گوش، دستگاه مکانیکی است که برای نگه داشتن لاله گوش در پوزیشن صحیح استفاده می شود و نیازی به جراحی نخواهد بود. در این روش، از مواد الاستیک و نرم به همراه چسب جراحی، به مدت چند هفته تا چند ماه استفاده خواهد شد. قبل از شروع درمان، شدت بدفرمی و خم شدن گوش باید بررسی گردد.

مراحل انجام

اسپلینت گوش، روش سرپایی است که بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. مراحل انجام به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا پوست گوش با الکل تمیز و پاکسازی می شود.
 • اسپری دو دقیقه قبل از گذاشتن اسپلینت زده می شود تا از بروز آسیب پوستی پیشگیری به عمل آید.
 • اندازه مناسب اسپلینت مشخص می شود.
 • از چسبیدن چسب به پوست سر باید اطمینان حاصل شود. موهای اطراف گوش باید زده شده باشد.
 • اسپلینت با نوار مخصوص در جای مناسب نگه داشته می شود.
 • اسپلیت باید تمام طول روز بر روی گوش قرار بگیرد و کودک هر هفته به مطب مراجعه کند. گوش ها نباید به هیچ عنوان خیس شوند. اگر چسب خیس و یا شل شد، باید تعویض شود.
 • در هر معاینه، روند اصلاح بررسی می گردد و اگر بدفرمی گوش اصلاح شده باشد، اسپلینت برداشته خواهد شد.

درمان اسپلینت، روشی ایمن و موثر در رفع بدفرمی های گوش است بی آن که خطر و عارضه ای را به همراه داشته باشد. انجام به موقع درمان می تواند به نگه داشتن دائمی گوش در پوزیشن و شکل دلخواه کمک کند، به گونه ای که نتایج دائمی باشد.

جراحی بازسازی گوش

چگونگی انجام جراحی بازسازی گوش

در این جراحی در صورتی که نیاز باشد جراح مقداری از غضروف گوش کم کرده و آن را کوچکتر می نماید . در جراحی بازسازی گوش از تکنیک های اسکورینگ خاصی برای دستیابی به محل صحیح برای قرارگیری گوش استفاده می شود. این تکنیک ها کمکی برای جراح است تا بتواند بهترین موقعیت را برای گوش بیمار تعیین نماید . این جراحی تنها به ۱ الی ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

روش های جراحی بازسازی گوش

در جراحی بازسازی گوش ممکن است که جراح گوش و حلق و بینی از تکنیک های مختلفی برای بازسازی گوش بیمار  و ایجاد نمای ظاهری مناسب برای او استفاده نماید . در  واقع مقدار تغییرات مورد نیاز بر روی گوش مشخص می نماید که پزشک جراح کدام روش را انتخاب نماید . این روش ها ممکن است که به دو دسته اسکورینگ غضروف و کوچک کردن غضروف تقسیم شوند .

۱ ـ تکنیک اسکورینگ (برش غضروف) برای ایجاد تغییرات در گوش تحت اضافه کردن یا برش مقداری از غضروف گوش مورد استفاده قرار می گیرد. علی رغم این مساله که ممکن است در طی جراحی  شکاف‌های بزرگ‌تر بر روی گوش بیمار ایجاد شود ، اما مشاهده این برش ها به طور معمول برای دیگران دشوار است.

۲ـ تکنیک کوچک کردن غضروف یکی از روش های جراحی غیر تهاجمی است که از آن برای تغییر موقعیت قرار گیری گوش در بیماران استفاده می شود . این تکنیک باعث ایجاد یک ظاهر طبیعی و مناسب برای انحنا و خمیدگی گوش می شود.

جراحی تجدید ساختار گوش

این جراحی برای بیمارانی کاربرد دارد که به گوش آن ها آسیب رسیده و ظاهر نامناسبی پیدا کرده است. دیگر کاربرد این جراحی برای اصلاح ظاهر گوش افرادی است که لاله گوش آن ها به طور غیر طبیعی و مادرزادی کوچک است . از موارد دیگر جراحی تجدید ساختار گوش در افرادی است که دچار پارگی گوش ، سوختگی گوش ، سوراخ های ایجاد شده و لکه های عفونی موجود برروی گوش شده اند . برای اصلاح این موارد در گوش ، در صورت نیاز از دنده بیمار غضروف برداشته شده و در ناحیه مورد نیاز در گوش او پیوند زده شده و ظاهری طبیعی به گوش داده می شود . در صورتی که برای گوش ، پوست نیز مورد نیاز باشد ، این پوست از ناحیه بالای باسن بیمار برداشته می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
اختلال در شنوایی، عارضه جدید کرونا

اختلال در شنوایی، عارضه جدید کرونا

اختلال در شنوایی، عارضه جدید کرونا قطعا هنوز اطلاعات ما و متخصصان در نقاط مختلف جهان در مورد علائم، پاتوفیزیولوژی و عوارض طولانی مدت ابتلا به نسخه جدید ویروس Covid-19...

کاهش شنوایی ناگهانی

کاهش شنوایی ناگهانی

کاهش شنوایی ناگهانی یکی از اورژانس های مربوط به اختلالات گوش و شنوایی که شیوع نسبتاً بالایی نیز داشته و اقدام و پیگیری فوری در آن بسیار اهمیت دارد، کم شنوایی ناگهانی یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. امیدهادیان

  گوش نوراد ما اندکی بدشکل است. پوست لبه به سمت جلو خم شده. اماحالت غضروف طبیعی است. آیا اگر می‌توان بدون عمل جراحی آنرا همین روزها به طریقی تصحیح کرد.تشکر

  پاسخ
  • drjafari

   معمولا میشه اما باز هم باید معاینه انجام بشه.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.