09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / سینوزیت / سینوزیت در کودکان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

سینوزیت در کودکان

سینوزیت یا عفونت سینوس ها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند در هر سنی رخ دهد. از همین رو کودکان نیز همواره در معرض این اختلال قرار دارند. در حقیقت سینوزیت به حالتی گفته می شود که در نواحی بینی و سینوس ها گرفتگی روی دهد، احساس سر درد و آبریزش وجود داشته باشد و تا مدتی نیز از بین نرود. افراد بزرگسال به لحاظ بلوغ فکری بیشتر به سلامت خود توجه می کنند و می توانند از شرایطی که عفونت سینوس آن ها را تشدید می کند، دوری نمایند اما در کودکان این مسئله کمی متفاوت است و آن ها نیاز به مراقبت و تشخیص به موقع دارند. در ادامه می خواهیم در مورد علائم سینوزیت در کودکان و نحوه تشخیص و درمان بیماری برای آن ها صحبت کنیم. بنابراین با ما همراه باشید.


لوگوی سایت دکتر رزیتا جعفری


تاثیر سرماخوردگی و آلرژی در ابتلای کودک به سینوزیت

قبل از هر چیز باید بدانید که سینوس ها در واقع حفره های مملو از هوا و با دیواره های نازکی هستند که در نواحی بالا و زیر چشم و نیز دو سمت بینی قرار دارند. حال زمانی را تصور کنید که کودک به سرماخوردگی یا یک آلرژی خاصی مبتلا می شود. در این شرایط پوشش نازک سینوس ها متورم شده و موجب مسدود شدن مجرای بین سینوس و بینی می گردد. حال شرایط برای رشد و تکثیر باکتری و انواع ویروس ها مهیا است (رطوبت، گرما و تاریکی) . در نتیجه ابتلا به این بیماری ها می تواند یکی از عوامل بروز سینوزیت در کودکان باشد.

علائم سینوزیت در کودکان

به طور کلی علائم ابتلا به سینوزیت در کودکان با بزرگسالان چندان تفاوتی ندارد اما ممکن است از لحاظ مدت زمان بروز نشانه ها کمی با یکدیگر فرق داشته باشند. برخی از شایع ترین نشانه های درگیری کودک با سینوزیت به شرح زیر است:

سینوزیت در کودک
 • سرماخوردگی که بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز ادامه پیدا کند، گاهی کودک تب خفیفی هم دارد.
 • ترشح سبز و زرد رنگ و آبریزش از بینی
 • سرفه و تشدید یافتن آن در شب
 • سردرد
 • احساس درد در گلو، فک، بینی و پشت پیشانی
 • خستگی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • التهاب و تورم اطراف چشم ها
 • گرفتگی بیینی بیش از ۱۰ روز

کودکان در سنین پایین، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های بینی، سینوس و چشم ها هستند. با این وجود، ادامه دار شدن علائم سرماخوردگی ساده می تواند نشانه ای از سینوزیت باشد. در صورتی که کودک کمتر در برابر آلرژن های محیطی، مانند دود سیگار و یا هوای آلوده قرار بگیرد، احتمال سینوزیت نیز به حداقل خواهد رسید.

جالب است بدانید که سینوس ها تا حدود ۷ سالگی به صورت کامل تشکیل نمی شوند. از همین رو حداقل تا سن ۱۰ سالگی نمی توانند درگیر سینوزیت و عفونت سینوسی شوند. پس اگر کودکان در این سنین دچار سردرد یا سرماخوردگی می شوند، احتمال اینکه سینوزیت باشد، وجود ندارد.

تشخیص سینوزیت در کودکان

جهت تشخیص سینوزیت در کودکان، لازم است که نزد یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب مراجعه نمایید تا معاینات اولیه را برای کودک انجام دهد. در حین معاینه، پزشک عواملی از قبیل تغییرات ساختار بینی، آلرژی و یا مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن کودک که منجر به بروز عفونت سینوسی برای او می شوند را نیز مورد بررسی قرار می دهد. سپس برای تشخیص دقیق تر معمولا یکی از روش های زیر تجویز می گردد:

 • سی تی اسکن که هر گونه انسداد و گرفتگی در سینوس ها را مشخص می کند و به پزشک این امکان را می دهد که بتواند نوع سینوزیت را تشخیص دهد.
 • عکسبرداری با اشعه ایکس که با استفاده از پرتوهای الکترومغناطیس و نامرئی، امکان مشاهده بافت داخلی بیمار را فراهم می کند.
 • کشت میکروبی سینوس ها که نوعی تست آزمایشگاهی است و برای بررسی رشد باکتری ها و دیگر عناصر، مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان سینوزیت در کودکان

انتخاب روش درمان برای سینوزیت کودکان بسته به نوع و شدت عفونت آن ها دارد. روش های مختلفی برای درمان سینوزیت وجود دارد. استفاده از دارو و آنتی بیوتیک های مختلف، روش های درمان سنتی و خانگی  در نهایت جراحی آندوسکوپی که با باز نمودن انسدادها، موجب رفع گرفتگی سینوس و بهبود بیماری می شود.

برای انتخاب بهترین روش درمان سینوزیت در کودکان لازم است که ابتدا نزد یک متخصص سینوزیت خوب مراجعه نمایید تا با بررسی شرایط کودک شما بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ نماید.

تاثیر آنتی بیوتیک برای درمان سینوزیت کودک

سوالی که برای درمان سینوزیت کودکان معمولا مطرح می شود، این است که آیا لزومی برای مصرف آنتی بیوتیک به منظور درمان سینوزیت در کودکان وجود دارد یا خیر؟

پژوهش ها ثابت کرده است که یک عفونت سینوسی کودکانه ممکن است بدون مصرف آنتی بیوتیک نیز بهبود یابد. در واقع اگر شرایط کودک بسیار وخیم و بیمارگونه نباشد، پزشک مجاز است به مدت ۲ روز مصرف آنتی بیوتیک را برای او منع کند تا ببیند نتیجه به چه صورت خواهد بود.

در گذشته معمولا اگر هیچ نشانی از بهبودی در کودک پس از ۱۰ روز مشاهده نمی شد، پزشک آنتی بیوتیک را برای او تجویز می کرد اما امروزه علاوه بر آن ۱۰ روز، پزشکان توصیه می کنند حدودا ۳ روز دیگر نیز صبر کنید. البته ناگفته نماند این اظهارات برای زمانی است که بیماری کودک شدت نیافته باشد. در شرایط حاد، مصرف آنتی بیوتیک بسته به تشخیص پزشک باید انجام پذیرد.

پیشگیری از عفونت سینوس در کودکان چگونه امکانپذیر است؟

سینوزیت یک عارضه بسیار شایع در میان تمامی انسان ها است و نمی توان راهکار دقیقی را به عنوان روش پیشگیرانه برای آن تعیین نمود اما می توان با توجه به برخی نکات ، احتمال ابتلا و تشدید یافتن آن را به حداقل رساند.

اولین نکته این است که سینوزیت در اثر ابتلا به سرماخوردگی و حساسیت های مختلف روی می دهد. بنابراین از قرارگیری در شرایطی که موجب سرما خوردن کودک و یا تشدید آلرژی های او می شود، خودداری نمایید و هرچه سریع تر نسبت به درمان این مشکلات اقدام نمایید.

همچنین برقرار رطوبت کافی در منزل و محیط خواب کودک می تواند بسیار موثر باشد. برای این کار می توان از دستگاه های بخور استفاده کرد.

مصرف مایعات فراوان، عاری بودن محیطی که کودک در آن قرار دارد از هرگونه عنصر آلرژی زا مانند گرد و غبار و … از جکله راهکارهای بسیار ساده ای است که می تواند کودک شما را از ابتلا به سینوزیت در امان نگه دارد.

کلام پایانی

با توجه به تمام مطالب فوق متوجه شدیم که سینوزیت یک عفونت ثانویه است که معمولا در اثر بیماری و حساسیت های دیگر، روی می دهد. از همین رو اگر در تشخیص و درمان آن سرعت عمل به خرج دهید، به راحتی قابل کنترل خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۹ میانگین: ۴.۴]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
مقالات مرتبط
بهترین جراح آندوسکوپی سینوس

بهترین جراح آندوسکوپی سینوس

اکثر افراد، روش آندوسکوپی را به عنوان یک روش تشخیصی یاد می کنند. اشتباه هم نیست اما شاید جالب باشد که بدانید، از آندوسکویی به عنوان یکی از بهترین روش های جراحی برای...

استئایتیس در رینوسینوزیت مزمن

استئایتیس در رینوسینوزیت مزمن

استئایتیس در رینوسینوزیت مزمن استئایتیس فاکتور مهمی در بررسی رینوسینوزیت مزمن است. شواهدی مبنی بر ارتباط بین استئایتیس و جراحی های مجدد و شدت رینوسینوزیت مزمن وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.