09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / درمان اندوسکوپیک مجرای اشکی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

درمان اندوسکوپیک مجرای اشکی

درمان اندوسکوپیک مجرای اشکی

در این مقاله قصد داریم به مقایسه درمان اندوسکوپیک و جراحی باز برای درمان انسداد غدد اشکی بپردازیم. در این زمینه مطالعه ای صورت گرفته است تا نرخ موفقیت درمان اندوسکوپیک مجرای اشکی و جراحی باز مقایسه شود. نتایج جراحی های صورت گرفته در مدت زمان بین سال های 2011 و 2017 بررسی گردید و پیچیدگی های بعد از جراحی آنالیز شد.

میزان موفقیت آناتومیکال با بازرسی به صورت اندوسکوپیک بررسی گردید. موفقیت عملکردی این نوع جراحی بسیار بالا بوده و دسترسی کاملی به اپیدورال صورت گرفت. 6 ماه بعد از جراحی میزان موفقیت جراحی بررسی گردید که همچنان نتایج مثبتی نشان داده شد.

درمان اندوسکوپیک مجرای اشکی

درمان اندوسکوپیک مجرای اشکی

نتیجه جراحی اندوسکوپیک مجرای اشکی

یکصد و هفتاد بیمار ( 37 مرد و 133 زن و با میانگین سنی 57 سال ) تحت 178 جراحی قرار گرفتند. نرخ موفقیت آناتومیکال جراحی 94.4 درصد بوده است. نرخ موفقیت عملکردی آن 90.4 درصد تخمین زده شد. نتیجه جراحی بین دو گروه مقایسه گردید. نرخ پیچیدگی های جراحی در هر دو گروه پایین بوده است.

تفاوت محسوسی بین نتایج دو روش جراحی اندوسکوپیک و جراحی باز دیده نشد. البته جراحی اندوسکوپیک به دلیل دوره نقاهت کوتاه تر و بهبود سریع تر و ایجاد بخیه کمتر، درصد رضایت بالاتری داشته است. بنابراین روش اندوسکوپیک به عنوان روش درمان اولیه به کار می رود.

روش اندوسکوپیک به عنوان یک جایگزین مناسب به جای روش جراحی باز به کار می رود. این روش ایمنی و تاثیر بالایی دارد. همچنین نتایج این روش اندوسکوپیک در مقایسه با روش جراحی باز قابل مقایسه می باشد.

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

جراحی اندوسکوپی مجرای اشکی

هدف از مطالعه بعدی مقایسه روش غیر اندوسکوپیک با روش جراحی باز برای درمان انسداد غدد اشکی است. طی یک مطالعه که بر روی 71 کودک ( 79 چشم ) انجام گرفت ، 37 کودک (40 چشم ) تحت جراحی باز قرار گرفتند و 34 کودک ( 39 چشم) تحت جراحی غیر اندوسکوپیک قرار گرفتند. سن میانگین 7.7 سال بوده است. انسداد غدد اشکی دائمی شایع ترین وضعیت در بین بیماران بوده است ( 50 تا 72 درصد) .

مدت زمان جراحی غیر اندوسکوپیک کوتاه تر بود. نرخ موفقیت جراحی باز 100 درصد بوده است در حالی که نرخ جراحی غیر اندوسکوپیک 75 درصد تخمین زده شد. طی بازنگری که انجام شد دلیل اصلی این مورد گرانولوما بوده است ( در 60 درصد موارد) . به این نتیجه می رسیم که جراحی غیر اندوسکوپیک نرخ موفقیت کمتری دارد و به احتمال بیشتری به جراحی بازسازی نیاز پیدا می کند.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29044069 و https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29450396 و https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29675345

مطالب مرتبط با این مقاله:

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی

جراحی غده هیپوفیز با اندوسکوپی

جراحی آندوسکوپی سینوس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک