09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

حس بویایی تاثیر بالایی بر کیفیت زندگی افراد دارد. مطالعه ای بر روی بیماران مبتلا به سندرم آپنه خواب انجام گرفت که در آن حس بویایی بیماران بررسی شد. همچنین در این مطالعه ارتباط شدت بیماری آپنه خواب با میزان اختلال حس بویایی بررسی گردید. در ادامه مقاله با ما باشید تا به توضیحاتی درباره این مطالعه بپردازیم.
رابطه ی بین انسداد بینی و اختلال بویایی هم در این آزمایشات بررسی گردید. در این مطالعه ۶۰ بیمار که به سندرم آپنه خواب مبتلا بوده اند مورد بررسی و تحقیق قرار گرفتند. اختلال بویایی در بیست و دو بیمار یعنی ۳۶ درصد از بیماران دیده شد. از بین بیست و دو بیمار، ۱۹ مورد به هپوسمیا مبتلا بودند که معادل با ۸۶.۴ درصد است. ۳ مورد (که معادل ۱۳.۶ درصد است) هم به بیماری فقدان حس بویایی مبتلا بودند.
افرادی که به بیماری آپنه خواب مبتلا بودند هم به احتمال بیشتری به اختلال در حس بویایی مبتلا بودند. درجه اختلال در بویایی بستگی به شدت بیماری آپنه خواب دارد. با این حال عوامل دیگری بر انسداد بینی و کاهش حس بویایی نقش دارند.

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

سندروم آپنه خواب انسدادی

سندرم آپنه خواب انسدادی به وضعیتی گفته می شود که در روند تنفس فرد تاثیر می گذارد و در تنفس اختلال ایجاد می کند. گاهی اوقات تنفس فرد کاملاً قطع می شود که به این حالت آپنه گفته می شود. در برخی موارد تنفس عمیق نیست که به این حالت هم هیپوآپنه گفته می شود. این بیماری بر روند زندگی روزمره افراد تاثیر می گذارد و مشکلات فیزیولوژیکی فراوانی به وجود می آورد. بنابراین بیماری به راحتی قابل تشخیص است. از عوارض این بیماری می توان به افسردگی، اختلال در یادگیری و حافظه و تمرکز بیمار اشاره کرد.
حس بویایی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر بسیار بالایی دارد. در بیماران مبتلا به آپنه خواب که بین ۳۶ تا ۵۵ سال سن داشتند نرخ ابتلا به اختلال سیستم بویایی حدوداً ۲۰ درصد بوده است.

 

علل بروز آپنه خواب

بیماری های مرتبط به سینوس ها، انسداد و گرفتگی بینی ، آسیب به سر ، بیماری های مرتبط به سیستم عصبی مرکزی، سوء مصرف مواد و مواد سمی جزو شایع ترین علل اختلالات بویایی هستند. وضعیت ها و بیماری های مذکور همگی می توانند در افرادی که به آپنه خواب مبتلا هستند وجود داشته باشد.

. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

بیمارانی که به آپنه خواب مبتلا هستند به نظر می آید که نسبت به افراد سالم بیشتر از اختلال بویایی رنج می برند. همچنین تحقیقات نشان داده است که شدت بیماری آپنه خواب بر میزان اختلال بویایی تاثیر می گذارد. ولی عوامل دیگری مانند انسداد بینی هم نقش مهمی را در اختلال بویایی ایفا می کنند.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6146584/

 

سایر مقالات مرتبط : 

بهترین درمان پولیپ بینی 

منیژیت مغزی

منیژیوم مغزی

عفونت قارچی سینوسی

نشت مایعات مغزی-نخاعی

نشت مایع مغزی نخاعی در شکستگی قاعده جمجمه

تومور عصبی شنوایی

تومورهای گوش خارجی

**با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در فرمانیه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

بینی ها را به دو فرم کلی استخوانی و گوشتی می توان تقسیم بندی نمود. تفاوت این بینی ها در ویژگی های ظاهری آن ها است که گاهی کاملا واضح است و گاهی نیاز به معاینه و بررسی...

متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران

متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران

متخصص گوش و حلق و بینی خوب در زمینه جراحی بینی با هدف درمانی و زیبایی، اختلالات مربوط به بینی، گوش و حنجره را درمان می کند. یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب باید هم در...

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی می باشد که علاوه بر بهبود ظاهر و در برخی موارد عملکرد  بینی ارتباط خوشایندتری را بین بینی و دیگر اجزای صورت برقرار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *