09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / گوش / کر شدن ناگهانی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کر شدن ناگهانی

کر شدن ناگهانی

کر شدن ناگهانی گوش با نام علمی کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی Sudden sensorineural hearing loss (SSHL) شناخته شده است. این مورد زمانی رخ می دهد که فرد به طور ناگهانی قدرت شنوایی خود را مخصوصاً در یک گوش از دست می دهد. این مورد می تواند ناگهانی رخ دهد یا در طول چندین روز اتفاق بیفتد. در طول این مدت صدا ها کم کم خنثی و ضعیف می شوند.

کر شدن ناگهانی

کر شدن ناگهانی

کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی

فرکانس ها امواج صوتی را اندازه گیری می کنند. دسی بل ها هم شدت صدا یا همان میزان بلندی صدا را اندازه گیری می کنند. پایین ترین دسی بل صفر می باشد که به سکوت کامل نزدیک است. پچ پچ کردن 30 دسی بل می باشد و صحبت کردن عادی 60 دسی بل می باشد. کاهش 30 دسی بل از شنوایی همان SSHL یا کر شدن ناگهانی می باشد. به این ترتیب پس از مبتلا شدن به این عارضه، فرد صحبت کردن عادی را مانند پچ پچ کردن ملایم می شود.
در ایالات متحده آمریکا سالیانه 4000 نفر به این عارضه دچار می شوند. کر شدن ناگهانی در سنین 30 تا 60 سال بیشتر مشاهده می شود. حدوداً 50 درصد از افرادی که به این عارضه دچار می شوند( در یک گوش) ، با درمان مناسب ظرف مدت 2 هفته بهبود می یابند. 15 درصد از افراد مبتلا به مرور زمان به کاهش شنوایی بیشتری دچار می شوند. ولی با پیش رفت تکنولوژی می توان با ابزار مناسب به بهبود شنوایی فرد کمک کرد.
کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی یک عارضه جدی می باشد و نیاز به مراقبت ها و درمان به موقع دارد. درمان به موقع می تواند به بازگرداندن شنوایی فرد کمک کند.

کر شدن ناگهانی گوش با نام علمی کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی Sudden sensorineural hearing loss (SSHL) شناخته شده است. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان کر شدن ناگهانی گوش استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

علل کر شدن ناگهانی

این مورد زمانی رخ می دهد که گوش داخلی، حلزون داخلی گوش یا اعصاب اتصالی گوش و مغز آسیب می بینند. در اغلب مواقع پزشکان دلیل اصلی این بیماری را نمی دانند. ولی در زیر به برخی عوامل آن اشاره می کنیم:
– تغییر شکل در گوش داخلی
– آسیب و ضربه به سر
– در معرض صدای بلند قرار گرفتن به مدت طولانی
– بیماری های عصبی مانند ام اس
– بیماری سیستم ایمنی مانند سندرم کوگان
– بیماری منیر که بر کارکرد گوش داخلی تاثیر می گذارد.
– بیماری لایم که یک بیماری عفونی بوده و از طریق نیش کنه انتقال می یابد.
– داروهای اتوتوکسیک که می تواند بر گوش تاثیر بگذارد.
– سم نیش مار
– مشکلات گردش خون
– رشد غیر طبیعی بافت یا تومور گوش
– بیماری رگ های خونی
– بالا رفتن سن و سال

بیشتر بخوانید
بیماری های گوش داخلی

درمان کر شدن ناگهانی

درمان در مراحل اولیه می تواند شانس بهبود را بالا ببرد. ولی در ابتدا باید دلیل اصلی کاهش شنوایی مشخص شود. استروئید ها یکی از شایع ترین درمان ها برای این عارضه می باشند. این درمان به خصوص در افرادی که به سندرم کوگان مبتلا هستند، موثر تر است. همچنین در صورتی که دلیل بیماری عفونت باشد، با تجویز آنتی بیوتیک های موثر می توان به درمان آن کمک کرد. در برخی موارد پزشک با جراحی و وارد کردن یک ایمپلنت حلزون به داخل گوش، شنوایی را تا حدودی بالا می برد.
منبع : https://www.healthline.com/health/sensorineural-deafness

مطالب مرتبط با این مقاله:

تومور عصبی شنوایی

التهاب گوش میانی

مشکلات گوش

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک