09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / گوش / کر شدن ناگهانی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

کر شدن ناگهانی

کر شدن ناگهانی

کر شدن ناگهانی گوش با نام علمی کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی Sudden sensorineural hearing loss (SSHL) شناخته شده است. این مورد زمانی رخ می دهد که فرد به طور ناگهانی قدرت شنوایی خود را مخصوصاً در یک گوش از دست می دهد. این مورد می تواند ناگهانی رخ دهد یا در طول چندین روز اتفاق بیفتد. در طول این مدت صدا ها کم کم خنثی و ضعیف می شوند.

کر شدن ناگهانی

کر شدن ناگهانی

کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی

فرکانس ها امواج صوتی را اندازه گیری می کنند. دسی بل ها هم شدت صدا یا همان میزان بلندی صدا را اندازه گیری می کنند. پایین ترین دسی بل صفر می باشد که به سکوت کامل نزدیک است. پچ پچ کردن ۳۰ دسی بل می باشد و صحبت کردن عادی ۶۰ دسی بل می باشد. کاهش ۳۰ دسی بل از شنوایی همان SSHL یا کر شدن ناگهانی می باشد. به این ترتیب پس از مبتلا شدن به این عارضه، فرد صحبت کردن عادی را مانند پچ پچ کردن ملایم می شود.
در ایالات متحده آمریکا سالیانه ۴۰۰۰ نفر به این عارضه دچار می شوند. کر شدن ناگهانی در سنین ۳۰ تا ۶۰ سال بیشتر مشاهده می شود. حدوداً ۵۰ درصد از افرادی که به این عارضه دچار می شوند( در یک گوش) ، با درمان مناسب ظرف مدت ۲ هفته بهبود می یابند. ۱۵ درصد از افراد مبتلا به مرور زمان به کاهش شنوایی بیشتری دچار می شوند. ولی با پیش رفت تکنولوژی می توان با ابزار مناسب به بهبود شنوایی فرد کمک کرد.
کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی یک عارضه جدی می باشد و نیاز به مراقبت ها و درمان به موقع دارد. درمان به موقع می تواند به بازگرداندن شنوایی فرد کمک کند.

کر شدن ناگهانی گوش با نام علمی کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی Sudden sensorineural hearing loss (SSHL) شناخته شده است. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان کر شدن ناگهانی گوش استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

علل کر شدن ناگهانی

این مورد زمانی رخ می دهد که گوش داخلی، حلزون داخلی گوش یا اعصاب اتصالی گوش و مغز آسیب می بینند. در اغلب مواقع پزشکان دلیل اصلی این بیماری را نمی دانند. ولی در زیر به برخی عوامل آن اشاره می کنیم:
– تغییر شکل در گوش داخلی
– آسیب و ضربه به سر
– در معرض صدای بلند قرار گرفتن به مدت طولانی
– بیماری های عصبی مانند ام اس
– بیماری سیستم ایمنی مانند سندرم کوگان
– بیماری منیر که بر کارکرد گوش داخلی تاثیر می گذارد.
– بیماری لایم که یک بیماری عفونی بوده و از طریق نیش کنه انتقال می یابد.
– داروهای اتوتوکسیک که می تواند بر گوش تاثیر بگذارد.
– سم نیش مار
– مشکلات گردش خون
– رشد غیر طبیعی بافت یا تومور گوش
– بیماری رگ های خونی
– بالا رفتن سن و سال

درمان کر شدن ناگهانی

درمان در مراحل اولیه می تواند شانس بهبود را بالا ببرد. ولی در ابتدا باید دلیل اصلی کاهش شنوایی مشخص شود. استروئید ها یکی از شایع ترین درمان ها برای این عارضه می باشند. این درمان به خصوص در افرادی که به سندرم کوگان مبتلا هستند، موثر تر است. همچنین در صورتی که دلیل بیماری عفونت باشد، با تجویز آنتی بیوتیک های موثر می توان به درمان آن کمک کرد. در برخی موارد پزشک با جراحی و وارد کردن یک ایمپلنت حلزون به داخل گوش، شنوایی را تا حدودی بالا می برد.
منبع : https://www.healthline.com/health/sensorineural-deafness

مطالب مرتبط با این مقاله:

تومور عصبی شنوایی

التهاب گوش میانی

مشکلات گوش

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
اختلال در شنوایی، عارضه جدید کرونا

اختلال در شنوایی، عارضه جدید کرونا

اختلال در شنوایی، عارضه جدید کرونا قطعا هنوز اطلاعات ما و متخصصان در نقاط مختلف جهان در مورد علائم، پاتوفیزیولوژی و عوارض طولانی مدت ابتلا به نسخه جدید ویروس Covid-19...

کاهش شنوایی ناگهانی

کاهش شنوایی ناگهانی

کاهش شنوایی ناگهانی یکی از اورژانس های مربوط به اختلالات گوش و شنوایی که شیوع نسبتاً بالایی نیز داشته و اقدام و پیگیری فوری در آن بسیار اهمیت دارد، کم شنوایی ناگهانی یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.