09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / کاهش حس بویایی و بیماری کرونا
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کاهش حس بویایی و بیماری کرونا

شواهد جدیدی در دسترس است که کاهش حس بویایی یکی از علائم بیماری کووید 19 یا کرونا است. انوسمیا نام بیماری از دست دادن حس بویایی است. در نتیجه این اطلاعات بر اهمیت حس بویایی در تشخیص بیماری کرونا می افزاید. در ادامه این مقاله به این موضوع می پردازیم.

انوسمیا یا از دست دادن حس بویایی بعد از بیماری کرونا، یکی از علائم اصلی ناشی از بیماری کرونا است که در 40 درصد از بیماران مشاهده شده است. ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند بسیار متعدد هستند و حدوداً 200 نوع ویروس مختلف باعث عفونت قسمت بالایی سیستم تنفسی می شوند. بنابراین جای تعجب نیست که ویروس کرونا باعث از بین رفتن حس بویایی در بیماران مبتلا به عفونت می شود.

کاهش حس بویایی و بیماری کرونا

کاهش حس بویایی و بیماری کرونا

در کشورهای مختلف آمار مبتلایان به عارضه از دست دادن حس بویایی، متفاوت است. برای مثال در کشور آلمان از هر 3 نفر مبتلا به بیماری کرونا، 2 نفر دچار از دست دادن حس بویایی می شوند. در کره جنوبی که آزمایش از بیماران گستردگی بیشتری دارد، 30 درصد از بیماران که مبتلا به کرونا هستند، به از دست دادن حس بویایی مبتلا می شوند در حالی که دیگر علائم بیماری، خفیف تر است.
به علاوه گزارش هایی مبنی بر آن است که بیمارانی که به کرونا مبتلا هستند و حس بویایی را از دست می دهند، علائم دیگر بیماری را به طور خفیف تجربه می کنند.

در حالی که به طور واضح شاهد افزایش احتمال ابتلا به بیماری کووید 19 هستیم، باید بدانید که بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 به صورت خفیفی به این بیماری مبتلا می شوند و با شناسایی این علامت یعنی از دست دادن حس بویایی، می توان بیماری کرونا را به موقع تشخیص داد.

 

بهبود دیر هنگام اختلال بویایی در بیماری کووید 19

کرونا ویروس انسانی برای اولین بار در حفرات بینی افراد با سرماخوردگی ساده و در سال 1960 تشخیص داده شد. با این که بیماری، علائمی مشابه با سرماخوردگی داشت، اما سیستم تنفس تحتانی، به شدت درگیری نشان می داد.

همانطور که اشاره کردیم، علاوه بر درگیری سیستم تنفسی، موردی که در بیماران مبتلا به کووید 19 مشاهده می شود، مختل شدن حس بویایی است.

بررسی شواهد بالینی جدید کووید 19 و از دست دادن حس بویایی در SARS- CoV- 2 در جمعیت های مختلف، باعث می شود به ارزیابی اختلال بویایی در بیماران مبتلا به کووید 19 بپردازیم.

اولین یافته ها نشان می دهند که حس بویایی در بیماران مبتلا به کووید 19، به طور کامل بهبود نخواهد یافت و ممکن است تنها نیمی از بیمارانی که حس بویایی خود را از دست داده اند، کاملا بهبود یابند. معمولا کاهش حس بویایی در میان خانم های مبتلا به کووید 19 بیشتر مشاهده می شود. این مورد می تواند به دلیل پایین بودن حس بویایی در آقایان باشد و این که خانم ها بیشتر نگران سلامتی خود هستند.

در میان برخی بیماران مبتلا به کووید 19، علائمی از گرفتگی بینی مشاهده می شد.

دیگر علائم غیر اختصاصی مانند سرفه، سردرد، تب و یا خستگی نیز در بیماران مبتلا به کووید 19 مشاهده می شود. معمولا افراد درگیر بیماری که حس بویایی شان کم شده است، علائم التهابی بیشتری را نسبت به دیگر بیماران خواهند داشت.

لازم است بدانید که اختلال بویایی ناگهانی، شاخص خوبی برای تشخیص بیماری نیست.

در مطالعه ای دیگر مشخص شد که بیمارانی که حس بویایی شان درگیر شده بود، بعد از گذشت یک هفته درجاتی از بهبود را داشتند.

SARS- CoV- 2 منجر به بروز اختلال بویایی ناگهانی می شود که برطرف شدن آن به مراتب سخت تر از اختلال بویایی در بیماران با کووید 19 منفی می باشد.

در پایان این که اختلال بویایی ناگهانی در بیماران مبتلا به کووید 19، روند بهبود آهسته ای خواهد داشت. تنها نیمی از بیماران حس بویایی خود را به طور کامل به دست می آورند، آن هم طی یک دوره نقاهت 15 روزه.

این مورد ضروری است که افرادی که دچار از دست دادن حس بویایی می شوند، ولی علائم دیگر کرونا را ندارند، خود را به مدت 7 روز ایزوله یا قرنطینه کنند. در اصل بسیاری از بیماران بدون علامت هستند و نیاز است که با توجه به علائم خفیف بیماری سعی در تشخیص درست و به موقع و قرنطینه بیمار شود. در بین کادر درمانی متخصصان گوش و حلق و بینی و یا متحصص حس بویایی بیشتر از سایر همکاران می توانند این عارضه را تشخیص دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک