09919475341 info@drjafari.net
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

سرطان گوش

سرطان گوش و انواع آن

بیشتر سرطان هایی که گوش را درگیر می کند سرطان پوست است. سرطان پوست ممکن است ابتدا در لایه خارجی گوش ظاهر شود. سرطان های پوستی که بر گوش تأثیر می گذارند عبارتند از:

کارسینوم سلول بازال

این سرطان پوست بیرونی ترین لایه پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و در اثر قرار گرفتن مداوم پوست در معرض نور خورشید ایجاد می شود. معمولا قابل درمان است مخصوصا زمانی که زود تشخیص داده شود.

کارسینوم سلول بازال کمتر به سایر نواحی بدن سرایت می‌کند و کندتر از سایر سرطان‌های پوست رشد می‌کند.

کارسینوم سلول سنگفرشی

این شایع ترین نوع سرطان گوش است. و بیشتر از کارسینوم سلول بازال به سایر بافت‌ها سرایت می‌کند. این سرطان در سلول های خارجی و میانی پوست ایجاد می شوند.

علائم کارسینوم سلول سنگفرشی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • لکه های قرمز فلس دار
  • زخم های باز
  • پوست خشن، ضخیم یا زگیل مانند

کارسینوم سلول سنگفرشی ممکن است پوسته پوسته شود، ایجاد خارش و خونریزی کند.

این نوع سرطان تهاجمی است. اگر به حال خود رها شود می تواند به عمق پوست رفته یا به سایر نواحی بدن گسترش یابد. اگر کارسینوم سلول سنگفرشی روی پوست گوش ایجاد شود، می تواند به گوش داخلی، استخوان هایی که گوش را احاطه کرده‌اند و سایر ساختارهای مجاور پخش شوند.

کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند ظاهر می شود از جمله: پوست دست، کف سر، پوست گوش و لب‌ها و…..

ملانوما

این سرطان بر سلول های ملانوسیت پوست (سلول هایی که ملانین تولید می کنند) تأثیر می گذارد. این سلول ها زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید رنگ قهوه ای به پوست می دهند.

 در حالی که ملانوما نسبت به کارسینوم سلول پایه یا سنگفرشی کمتر اتفاق می افتد، اما خطرناک تر است زیرا احتمال گسترش آن بیشتر است. این نوع سرطان جدی ترین شکل سرطان پوست است، که در مراحله اولیه مثل یک خال به نظر می رسد.

سرطان هایی که مستقیماً گوش میانی یا داخلی را تحت تأثیر قرار می دهند خیلی نادر هستند. عبارتند از:

کارسینوم کیستیک آدنوئید

این نوع سرطان بسیار نادر معمولاً غدد بزاقی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند در گوش نیز دیده شود. این سرطان درصد کمی  از سرطان های مجرای خارجی گوش را تشکیل می دهند. سرعت گسترش این سرطان به کندی است.

این سرطان بسیار نادر است که باعث ایجاد تومورهای در گوش میانی می شود. شایع ترین علائم آدنوکارسینوم گوش خونریزی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط

چرکی شدن سینوس ها

چرکی شدن سینوس‌ها یک وضعیتی است که در آن، غشاهای داخلی سینوس‌ها به دلیل التهاب، عفونت یا تراکم مخاط، تحت فشار قرار می‌گیرند. این مشکل ممکن است ناشی از عوامل مختلفی...

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی از جمله مشکلاتی است که فرد طی دوران نقاهت با آن مواجه می شود. اینکه چه عللی سبب آن شده و در صورت بروز آن چه کارهایی باید انجام داد، ما در...

بارداری بعد از جراحی بینی

بارداری بعد از جراحی بینی

بارداری بعد از جراحی بینی یکی از مسائلی است که خانم ها معمولا نگران آن هستند و در این مورد سوالات زیادی ذهن آن ها را درگیر می‌کند. برای بارداری پس از عمل بینی باید حتما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *