09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / قاعده جمجمه / نشت مایع مغزی نخاعی در شکستگی قاعده جمجمه
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

نشت مایع مغزی نخاعی در شکستگی قاعده جمجمه

اغلب بعد از شکستگی جمجمه، شاهد نشت مایع مغزی نخاعی خواهیم بود. در حال حاضر هیچ الگوریتم استانداردی جهت بررسی و مدیریت ترشح CSF  پس از ضربه و آسیب وجود ندارد.

تشخیص شکستگی قاعده جمجمه و نتایج ترشح مایع مغزی نخاعی، موضوع پر چالش و بحث برانگیزی است. ترشح CSF  بعد از ضربه، قابل درمان بوده و در اکثر موارد، نیازی به جراحی نخواهد داشت. در بیمارانی که به روش های درمانی مقاومت نشان می دهند، جراحی ضروری می شود. این جراحی نیازمند تخصص های گوناگونی از جمله متخصص مغز و اعصاب، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح فک و صورت می باشد.

سیستم CSF

ترشح مایع مغزی نخاعی از بخش قدامی جمجمه

ترشح مایع مغزی نخاعی در اثر ضربه، درمان های پزشکی و یا سایر علل پزشکی اتفاق می افتد. تشخیص این مورد، از طریق انجام تست های آزمایشگاهی، معاینات بالینی و پرتونگاری امکان پذیر است. روش های جراحی و پزشکی، خطر ابتلا به عفونت و گسترش بیماری را کاهش می دهد.

درمان جراحی نقایص بعد از آسیب قاعده جمجمه به همراه نشت مایع مغزی نخاعی

قاعده جمجمه متشکل از استخوان و بافت نرم می باشد و به سه بخش جلویی، میانی و پشتی تقسیم می شود. هر گونه شکستگی در این ناحیه می تواند منجر به برزو نقایص قاعده جمجمه و در نهایت، نشت مایع مغزی نخاعی شود.

درمان جراحی نقص قاعده جمجمه به همراه نشت مایع مغزی نخاعی با چالش همراه است. درست است که جلوی نشت مایع مغزی نخاعی گرفته می شود، اما هم چنان احتمال بروز عفونت وجود دارد. در نتیجه، باید به پیشگیری از بروز عوارض نیز اهمیت داده شود.

اولین جراحی همراه با موفقیت، با جراحی آندوسکوپی سینوس انجام شد.

در درمان جراحی نقص قاعده جمجمه به همراه نشت مایع مغزی نخاعی باید به مواردی از قیبل: نتایج، زمان ترمیم و عوارض اهمیت داده شود.

روش های جراحی

جراحی کرانیوتومی باز

تعدادی از بیماران تحت جراحی کرانیوتومی باز قرار می گیرند. در این روش بیمار در پوزیشن درازکش قرار می گیرد و برشی در قسمت جمجمه و خط رویش مو ایجاد می شود. ممکن است در این روش، نیاز به فلپ پوستی نیز باشد. هدف از انجام این روش، ترمیم نقص به وجود آمده و قطع کامل نشت مایع مغزی نخاعی است.

جراحی آندوسکوپی

در این روش، از آندوسکوپ برای ترمیم نقص قاعده جمجمه استفاده می گردد. از گرافت عضلانی از عضلات چهار سر ران و یا گرافت چربی از ران ها استفاده می شود. زخم نیز با نواری پوشانده می گردد که البته این نوار یک هفته بعد از جراحی باید برداشته شود.

بعد از جراحی، درن کمری به بیمار وصل می شود تا خون و مایعات اضافی تخلیه گردد. مایع مغزی نخاعی نیز باید آنالیز شود تا هر گونه عفونت اولیه تشخیص داده شود.

بیمار باید تا یک هفته بعد از جراحی، آنتی بیوتیک مصرف کند. گاهی نیاز به مصرف داروهای مسکن نیز است.

در طول جراحی آندوسکوپی نه تنها امکان ترمیم نقایص قاعده جمجمه وجود دارد، بلکه عوامل بیمای زا نیز برطرف خواهند شد. نقص ساده قاعده جمجمه به همراه نشت مایع مغزی نخاعی به خوبی با جراحی آندوسکوپی ترانس نازال قابل درمان است.

متاسفانه تنها یک مورد فوتی در این روش جراحی مشاهده شد که آن هم به دلیل آسیب مغزی و عفونت طولانی مدت ریوی بود که منجر به از کار افتادگی ارگان ها شده بود.

احتمال بروز عوارض بعد از جراحی مانند هماتوم و یا کاهش حس بویایی در جراحی آندوسکوپی به مراتب کمتر از جراحی باز می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای خوشه ای یکی از شایع ترین انواع سردردهای اولیه هستند که با نام سفالژی اتونومیک سه قلو شناخته می شود. این نوع از سردرد معمولاً نادر است و تنها...

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه شکستگی قاعده جمجمه یک آسیب نادر به سر می باشد که گاهی در نتیجه این شکستگی بیماران دچار نشت مایع مغزی نخاعی می شوند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی همه...

همه چیز درباره تومور کوردوما

همه چیز درباره تومور کوردوما

کوردوما یک تومور بدخیم استخوانی است که در کنار محورهای مرکزی عصبی و هر جای دیگری که سر و گردن را درگیر  می کند و به ویژه در قاعده ی جمجمه به وجود می آید. وجود نادر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.