09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / اختلال بویایی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اختلال بویایی

اختلال بویایی

سیستم بویایی یک فرد یا همان حس بویایی بخشی از سیستم حسی برای بویایی است. اکثر پستانداران و خزندگان یک سیستم بویایی اصلی دارند. وظیفه سیستم بویایی شناسایی مواد فرار موجود در هوا می باشد ( (olfactory system سیستم فرعی بویایی محرک های مایع را حس می کند.

احساس بو و طعم توسط سیستم چشایی انجام می گیرد. این دو در سیستمی خاص اطلاعاتی را از طعم و مزه و عنصر شیمیایی به مغز ارسال می کنند. ولی گاهی فرد به اختلال بویایی مبتلا می شود که به آن Olfactory Dysfunction گفته می شود. در ادامه قصد داریم به رابطه این بیماری با بیماری های آلزایمر و پارکینسون بپردازیم.

اختلال بویایی

اختلال بویایی

ارتباط اختلال بویایی و بیماری آلزایمر

تحقیقات و مطالعاتی در زمینه اختلال بویایی صورت گرفته است تا ارتباط بین اختلال بویایی و بیماری آلزایمر مشخص گردد. 60 بیمار مبتلا به بیماری زوال عقل مورد بررسی قرار گرفتند و 37 بیمار به دلیل بیماری آلزایمر به اختلال شناختی خفیف مبتلا بودند. با آزمایشات مختلفی مانند HRS و آزمایش Sniffin’ Sticks اختلال بویایی سنجیده شد. بیماران به دو گروه تقسیم شدند. افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند و همچنین از اختلال بویایی رنج می برند. افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند ولی به اختلال بویایی مبتلا نیستند.

علائم شناختی و عصب شناسی با مقیاس های مربوطه سنجیده شدند. همچنین فعالیت های زندگی روزانه با سنجش های مربوطه مشخص گردید. با آمارهایی که به دست آمد به این نتیجه رسیدند که میزان شیوع اختلال بویایی طبق گزارشات خود فرد در افراد مبتلا به آلزایمر 10 درصد،13.5 درصد و 18.3 درصد است. در آزمایش HRS این درصد ها کمی متفاوت است و اعداد به دست آمده 6.7 درصد ، 24.3 درصد و 48.3 درصد است. در آزمایش Sniffin’ Sticks هم این درصد ها به صورت 3.3 درصد ، 13.5 درصد و 65 درصد بوده است.

آزمایش HRS برای غربالگری حس بویایی در بیماران مبتلا به MCI در نتیجه بیماری آلزایمر است. آزمایش Sniffin’ Sticks برای بررسی اختلال بویایی در بیماران مبتلا به آلزایمر است. بیمارانی که هم به آلزایمر و هم به اختلال بویایی مبتلا هستند نقص های شناختی شدید و اختلالاتی در توجه دارند.

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

ارتباط اختلال بویایی و بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری عصبی مغزی می باشد که با تجمع پاتولوژیک آلفا سینوکلئین در مغز و پیرامون بافت های عصبی همراه است. مراحل اولیه سینوکلئین پاتی اغلب در اختلال حرکات سریع چشم و اختلال خواب وجود دارد. نشانگرهای بالینی که بیان کننده پیشرفت بیماری از اختلال خواب به سینوکلئین پاتی است، شامل ناقل دوپامین غیر طبیعی و علائم محرک و غیر محرک است.

بیشتر بخوانید
بهبود عملکرد و شکل بینی بعد از رینوپلاستی

به غیر از قدرت تشخیص بالای آزمایشات تصویری DAT و محرک های غیر طبیعی این موارد نشانگرهای ابتدایی نیستند . از 20 سال قبل از نمود بیماری علائم غیر محرک مانند نوعی کوررنگی و اختلالات بویایی با آزمایشاتی خاص قابل تشخیص هستند. آنالیز جزئی اختلال کوررنگی و بویایی می توانند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار قرار دهند. به بیان دیگر نشانه های اولیه بیماری پارکینسون و بیماری های مربوطه را بیان می کند.
منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30574420 و https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30414359

مطالب مرتبط با این مقاله:

لابیرنتیت یا سرگیجه گوش میانی

شکاف کام لب و تغییر شکل ثانویه بینی

استئومای گوش خارجی

درمان سینوزیت حاد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک