09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / متفرقه / اثرات جراحی زیبایی بینی به روش باز روی موقعیت لب بالا از نیمرخ و نمای جلو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

اثرات جراحی زیبایی بینی به روش باز روی موقعیت لب بالا از نیمرخ و نمای جلو

زیبایی صورت به عنوان یک شاخص مهم همیشه مورد توجه انسان بوده است ؛ هر چند به دلیل ماهیت مبهم زیبایی تعریف واحدی نمی توان برای آن عنوان کرد. اما وضعیت لب فوقانی همیشه به عنوان عامل تعیین کننده زیبایی در نظر گرفته می شود. موقعیت ایده آل لب بالا در زنان زمانی است که الی ۲ میلی متر لثه در هنگام بیشینه لبخند دیده می شود و این مقدار در مردان کمی کمتر از فاصله فوق است. مهمترین عضلات درگیر در موقعیت لب بالایی شامل LLSAN و DSN می شود که که معمولاً در جراحی زیبایی بینی دستکاری می شوند. جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است و نقش مهمی در تغییر تناسب زیبایی صورت دارد. علاوه بر این ، با توجه به تنوع تکنیک های جراحی زیبایی بینی که در دستکاری بافتهای مجاور لب نقش دارند ، انتظار می رود جراحی زیبایی بینی به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده زیبایی صورت ، بر وضعیت لب بالایی تأثیر بگذارد. مطالعات اخیر در زمینه بررسی تعییرات موقعیت لب بالا از نمای جلو پس از عمل زیبایی بینی نشان می دهد که جایگذاری انتهای قابل انعطاف تیغه میانی بینی ، پیوند پخش کننده گسترش یافته و برش عرضی  DSN باعث کاهش ارتفاع لب بالایی و کاهش نمایش دندان های پیشین فک بالایی می شود. با توجه به ابنکه این مطالعات فقط موقعیت لب فوقانی را از نمای جلو بررسی کرده است ، تاثیرات عمل زیبایی بینی در موقعیت لب فوقانی از نمای نیمرخ بررسی نشده است. علاوه بر این ، توجه کنید که جراحی زیبایی بینی می تواند بر وضعیت لب بالایی تأثیر بگذارد و با استفاده از پیوند های مختلف ، نیمرخ بیمار را بهبود ببخشد ، مانند فک بالایی و سایر درمان های مبتنی بر افزایش . از این رو،  بررسی وضعیت لب بالا به عنوان یک شاخص تأثیرگذار در زیبایی صورت و لبخند همانند عوامل موثر بر موقعیت آن بیش از پیش مهم شده‌اند. از طرف دیگر ، بیمار و به نوبه خود ، جراحان همیشه نگران نتایج جراحی هستند. بنابراین نارضایتی بالقوه بیمار را میتوان با در نظر گرفتن موقعیت لب فوقانی قبل از انجام عمل زیبایی و تاثیرات عمل بر روی موقعیت لب فوقانی به عنوان یک عامل مشخص کننده تاثیرگذار بر نتیجه عمل کاهش داد.

در مطالعات جاری تلاش هایی به عمل امد تا تاثیرات جراحی زیبایی بینیبه روش باز در طول و موقعیت لب بالایی همزمان از نمای جلو و نیمرخ بررسی شود.

مواد و روش ها

طی تحقیقاتی پرونده پزشکی ۶۷ بیمار که جراحی بینی به روش باز انجام دادند، بیش از ۶ ماه پیش بدون هیچ گونه جراحی اسکلتی مربوط به صورت از بایگانی دریافت شد. عکس های کاملی از پیش از عمل در حال استراحت از نمای جلو و نیم رخ انتخاب شدند. سپس عکس های جدیدی در همان نماها گرفته شد. این عکس ها باید دقیقا در همان موقعیت های عکس های قبل از عمل گرفته می شدند. . عکس های جدید توسط برنامه  Adobe Photoshop CC به روشی که فاصله بین دو مردمک چشم در نمای رو به رو و فاصله Glabella – POG در نمای نیمرخ به عنوان نقاط مرجع ثابت به منظور جلوگیری از خطاهای احتمالی اندازه گیری در نظر گرفته شد.

فاصله بین دو مردمک چشم
فاصله بین دو مردمک چشم از نمای روبه رو
فاصله-مردمک-دو-چشم-از-نمای-نیم-رخ
فاصله مردمک دو چشم از نمای نیم رخ

اندازه عکس های قبل از عمل و بعد از عمل با توجه به دو پارامتر ثابت ذکر شده با یکدیگر مطابقت داشتند. طول لب فوقانی از ناحیه زیر بینی تا پایین ترین نقطه حاشیه لب در نظر گرفته میشد. پارامتر دیگری که در مطالعه جاری در نظر گرفته می شود ،موقعیت لب فوقانی از نمای جانبی است. به این ترتیب موقعیت ناحیه زیر بینی و نقاط حاشیه لب به عنوان فاصله از خط glabella-POG در نمای نیمرخ اندازه گیری می شود. داده های قبل و بعد از عمل محاسبه شده و ارتباط آنها با متغیرهای جراحی موجود در جراحی زیبایی بینی با یکدیگر مقایسه می شوند. این عکس ها توسط دو ارزیاب مختلف (یک جراح فک و صورت و یک دندانپزشک) که در استفاده از برنامه فتوشاپ متخصص‌اند ، ارزیابی می شوند.

روش جراحی

اسکلت بندی توسط شکافtranscolumellar  ( ترنس کلوملار ) و داخل غضروفی انجام می شود.  برداشتن سفالیک غضروف های جانبی تحتانی ، اصلاح پشت وبرش استخوان جانبی که از همه موارد دیگر مقدم بودند. سایر تغییرات که در زمینه های مختلفی بودند ، در نمودار ضبط یادداشت شدند. این روشهای جراحی پارامترهای مطالعه در تغییر موقعیت طول و زاویه لب بالا ارزیابی شدند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *