09919475341 info@drjafari.net
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

آترزی کوآن

آترزی کوآن

انسداد و باریک شدن راه های تنفسی ، آترزی کوآن نام دارد. این یک نوع ناهنجاری مادرزادی بینی است که در بین افراد شایع  می باشد که از بدو تولد ظاهر می شود. میزان شیوع آترزی کوآن در نوزادان دختر دو برابر نوزادان پسر است. بیش از نیمی از نوزادان مبتلا، اختلالات مادرزادی دیگری را نیز به همراه این بیماری دارند.

آترزی-کوآن

آترزی-کوآن

انواع آترزی کوآن

دو نوع آترزی کوآن وجود دارد، یک طرفه و دو طرفه.
– آترزی کوآن یک طرفه

این نوع از آترزی کوآن یک طرفه شایع تر است، اما خطر کمتری را برای نوزاد دارد. این نوع آترزی گاهی در ماه های بعدی ظاهر می شود، در این بیماری  نوزاد قادر به نفس کشیدن از یک سوراخ بینی خواهد بود. کودکان مبتلا به آترزی یک طرفه، در دوران کودکانی با مشکلاتی از جمله گرفتگی بینی، ترشح و یا تنفس با دهان مواجه می شوند.
– آترزی کوآن دو طرفه

این نوع آترزی که بلافاصله بعد از تولد ظاهر می شود منجر به انسداد دو طرفه بینی می شود. این انسداد منجر به بروز مشکلات تنفسی شدیدی برای نوزاد خواهد شد. در کودکان مبتلا به آترزی دو طرفه، مشکل تنفسی با گریه کردن برطرف خواهد شد، زیرا با گریه کردن راه های تنفسی نیز باز می شود.
این ناهنجاری بلافاصله بعد از تولد و حتی زمانی که نوزاد هنوز در بیمارستان است، تشخیص داده می شود.

علت آترزی کوآن

آترزی کوآن، اختلال رشدی است که در بدو تولد مشخص می شود. علت اصلی این ناهنجاری هنوز به طور قطعی مشخص نشده است، اما برخی از پزشکان بر این باورند که این اختلال زمانی اتفاق می افتد که  بافت جدا کننده بینی و دهان، بعد از تولد شروع به رشد می کند .

علائم  آترزی کوآن

– تنفس صدادار
– مشکلات تغذیه ای
– ترشح از بینی

درمان آترزی کو آن

درمان این اختلال بر اساس شدت و نوع آترزی انجام می شود. در موارد خفیف، استفاده از اکسیژن و یا محلول های شست و شوی بینی به رفع ترشح و باز شدن مجاری کمک می کند. اما در موارد شدید، جراحی آندوسکوپی  انجام می شود. هدف از جراحی، باز کردن راه های تنفسی می باشد.این جراحی توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود.

برای اطلاع از درمان های تخصصی دکتر رزیتا جعفری روی کلمات ذیل کلیک کنید :

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۱]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

بینی ها را به دو فرم کلی استخوانی و گوشتی می توان تقسیم بندی نمود. تفاوت این بینی ها در ویژگی های ظاهری آن ها است که گاهی کاملا واضح است و گاهی نیاز به معاینه و بررسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.