09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / قاعده جمجمه / شکستگی قاعده جمجمه
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه یک آسیب نادر به سر می باشد که گاهی در نتیجه این شکستگی بیماران دچار نشت مایع مغزی نخاعی می شوند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی همه تلاش ها در این حوزه صورت گرفته است تا جای ممکن مننژیت و نشت مایع مغزی نخاعی کنترل شود تا خطر مرگ آفرینی برای بیماران نداشته باشد.

علت شکستگی قاعده جمجمه

بر طبق داده های به دست آمده تصادفات جاده ای در سال های اخیر به شدت افزایش داشته است و در لیست ۱۰ علت مرگ در دنیا قرار گرفته است. تصادفات رانندگی شایع ترین علت مرگ و میر در بین جوانان است ( افرادی که بین ۱۵ و ۲۹ سال سن دارند ) . میزان آسیب به سر و شکستگی آن در تصادفات رانندگی بسیار بالا است.

با بالا رفتن نرخ مرگ و میر در اثر شکستگی سر تحقیقات فراوانی در این زمینه صورت گرفته است. به این صورت خونریزی درون مغزی، خونریزی ساب دورال، خونریزی اکسترا دورال، شکستگی های سر، آسیب های به صورت و موراد مشابه بررسی شدند. به این صورت ارتباط بین آسیب های به سر و نشت مایع مغزی نخاعی بررسی شد.

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه

نشت مایع مغزی نخاعی در شکستگی قاعده جمجمه

طی تحقیقاتی که در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ صورت گرفت، بیمارانی که به شکستگی قاعده جمجمه در نتیجه آسیب به سر مبتلا شدند تحت نظر قرار گرفتند. همچنین بیمارانی که به نشت مایع مغزی نخاعی مبتلا شده بودند با جراحی درمان شدند.

در طول این تحقیقات ۱۹۴ مورد از ۵۰۴۱ مورد شکستگی سر به نشت مایع مغزی نخاعی مبتلا بودند. نشت مایع مغزی نخاعی به طور عمده به شدت شکستگی سر ارتباط داشته است. در ۷۳ درصد موارد نشت مایع مغزی نخاعی افراد به شکستگی سر متوسط تا شدید مبتلا بوده اند. حدوداً ۸۱ درصد از بیماران مرد بودند و نزدیک به ۳۰ درصد از بیماران زیر ۳۰ سال سن داشتند. شایع ترین علت شکستگی سر تصادفات رانندگی بوده است ( حدوداً ۸۴ ) .

شکستگی گودی جمجمه قدامی ACF شایع ترین نوع شکستگی است و ۵۰ درصد شکستگی های سر را در بر می گیرد. حدوداً ۶۳ درصد از بیماران دور چشمان کبودی پیدا می کردند. ۴۳ بیمار به رینوره مایع مغزی نخاعی مبتلا بودند. البته در ۵ بیمار مننژیت باکتریایی تشخیص داده شد. نشت مایع مغزی نخاعی که برای بیشتر از ۱۰ روز به طول انجامید، در ۸ بیمار دیده شد. از این تعداد ۴ بیمار نیاز به جراحی داشتند.

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

نشت مایع مغزی نخاعی در بیمارانی که به شکستگی سر مبتلا می شوند، بسیار نادر است. شکستگی گودی جمجمه قدامی شیوع بیشتری داشته است. علائم بالینی نشت مایع مغزی نخاعی می توانند نقش حمایتی داشته باشند ولی نمی توان به این نشانه ها به طور قطع اطمینان کرد.

همان طور که گفته شد نشت مایع مغزی نخاعی در افرادی که به شکستگی سر مبتلا می شوند بسیار نادر است و در اکثر موارد این عارضه کنترل می شود و نیازی به جراحی نمی باشد. اگر نشت مایع مغزی نخاعی بیشتر از ۷ تا ۱۰ روز به طول انجامد احتمال بروز مننژیت بیشتر می شود که در این صورت نیاز به جراحی می باشد.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30069094

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
مقالات مرتبط
سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای خوشه ای یکی از شایع ترین انواع سردردهای اولیه هستند که با نام سفالژی اتونومیک سه قلو شناخته می شود. این نوع از سردرد معمولاً نادر است و تنها...

نشت مایعات مغزی-نخاعی

نشت مایعات مغزی-نخاعی

نشت مایعات مغزی-نخاعی مایع مغزی-نخاعی یا CFS مایعی شفاف پروتئینی و حاوی گلوکز است و در بخش مرکزی سیستم نخاعی قابل کشف می باشد. این مایع به تنظیم دمای مغز کمک کرده و...

همه چیز درباره تومور کوردوما

همه چیز درباره تومور کوردوما

کوردوما یک تومور بدخیم استخوانی است که در کنار محورهای مرکزی عصبی و هر جای دیگری که سر و گردن را درگیر  می کند و به ویژه در قاعده ی جمجمه به وجود می آید. وجود نادر و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *