09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / سینوزیت / جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی

سال هاست که جراحی آندوسکوپی سینوس مورد قبول بسیاری از جراحان قرار گرفته است. در ابتدا، جراحی سینوس از طریق ایجاد برش های خارجی صورت می گرفت و پزشکان با استفاده از گاز و پانسمان، خونریزی را کنترل می کردند. در این وضعیت، بیمار درد و ناراحتی قابل توجهی را تجربه می کرد.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژی در سال های اخیر، از جمله پیشرفت هایی که در زمینه تجهیزات آندوسکوپ بینی انجام شده است، می توان به جراحی سینوس از راه بینی اشاره کرد که بدون ایجاد هیچ گونه بخیه و یا شکاف بر روی پوست بیمار اجرا می گردد.


در این ویدئو می توانید بیماران مختلفی را مشاهده نمایید که توسط دکتر رزیتا جعفری با روش جراحی آندوسکوپیک، با موفقیت درمان شده اند.

 


 

آشنایی با آناتومی سینوس و عملکرد آن

سینوس های اطراف بینی را اصطلاحا (سینوس های اسفنوئید یا شب پره‌ای) می گویند که در بالای بینی و پشت چشم ها قرار دارند. سینوس های بینی از ۲ قسمت به نام های سینوس های اتموئید پیشین و پسین تشکیل شده اند. وظیفه این سینوس ها تمیز و مرطوب نگه داشتن مجرای تنفسی و همچنین تامین اکسیژن کافی برای بافت های آن قسمت از صورت است. همچنین بهبودی حس بویایی از وظایف سینوس های بینی است. این سینوس ها بسیار حساس بوده و دستیابی به آن ها بسیار دشوار است. گاهی مشکلی در این نواحی پیش می آید که تنها راه بهبود، عمل جراحی است. یکی از بزرگ ترین مزایای عمل جراحی سینوس با آندوسکوپی، ایجاد قابلیت دسترسی دارو (اسپری، مایع شستشوی بینی، داروها) به حفره داخل سینوس بعد از باز شدن مسیر ورودی آن است. به این ترتیب عمل جراحی سینوس به عنوان یک روش درمان تکمیلی شناخته شده و جایگزین برای درمان بیماری نمی باشد.

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی چیست؟

 عمل جراحی آندوسکوپی از معروف ترین و پیشرفته ترین عمل ها برای رفع مشکلات سینوس و داخل بینی به شمار می رود. متخصص گوش و حلق و بینی می تواند با این دستگاه به قسمت های داخلی بینی و سینوس ها دسترسی پیدا کند و مشکل را بر طرف سازد.

آندوسکوپ، ابزاری فلزی و بسیار ظریف است که در داخل سوراخ های بینی قرار داده می شود و امکان مشاهده و بررسی داخل بینی و سینوس ها را برای پزشک فراهم می کند. امروزه جراحی آندوسکوپی سینوس، با کمترین میزان درد و دوره نقاهت انجام پذیر است.

افرادی که از سینوزیت مزمن رنج می برند، عمدتا خواهان جراحی آندوسکوپی سینوس هستند. سینوزیت مزمن به معنای التهاب بینی و سینوس هاست که اغلب به شیوه های درمانی پاسخ نمی دهد و مدت زمان طولانی تری در بینی و سینوس باقی می ماند. عفونت ها، آلرژی ها، و پولیپ بینی از عوامل موثر بر سینوزیت هستند.

اما عود عفونت، عفونت سینوسی که به چشم، صورت و مغز می زند، مشکلات بویایی، تومورهای بینی، ترشح مغز به بینی، از دلایلی است که بیماران کمتر به فکر جراحی آندوسکوپی سینوس می افتند.

آندوسکوپی-سینوس-و-بینی

نحوه جراحی آندوسکوپی سینوس

 

جراحی آندوسکوپی سینوس ها با حفظ عملکرد آنها یکی از روش های اصلی برای درمان سینوزیت مزمن مقاوم به درمان طبی است و روشی ارجح برای این دسته از بیماران به شمار می آید. با پیشرفت تکنولوژی و تجربه در زمینه این نوع عمل جراحی همچنان آن هایی که تحت عمل قرار می گیرند ممکن است در دوران نقاهت نیز دچار بیماری کنترل نشده شوند.

روش انجام پذیری آندوسکوپی سینوس به این شکل است که آندوسکوپ که یک لوله باریک است از راه بینی وارد سینوس می شود. دوربینی که در یک سوی آن تعبیه شده است، به پزشک این امکان را می دهد که بتواند بافت های درونی بینی و سینوس را به وضوح مشاهده نماید. پس از بررسی و تشخیص مشکل که اغلب با گرفتگی مجراها روی می دهد، اقدام به برداشتن بافت های آسیب دیده می کند. همچنین با باز کردن گرفتگی ها سینوسی و بینی، موجب سهولت تخلیه ترشحاتی می شود که باعث التهاب شده بودند.

در این روش هیچ برشی روی صورت و بینی فرد ایجاد نمی گیرد و این یک نقطه بسیار مثبت است که می توان برای آندوسکوپی در نظر گرفت. عمل جراحی آندوسکوپی با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می پذیرد. در بی حسی موضعی فقط قسمت بینی و حفره سینوس بی حس می شود، اما بیمار در حین عمل بیدار  می ماند. بیهوشی عمومی به این معنی است که بیمار با استفاده از داروهای بیهوشی به خوابی عمیق رفته و بعد از اتمام عمل جراحی بیدار می شود.

بیشتر بیماران ۴ سینوس در هر طرف صورت خود دارند که در کل  ۸ سینوس در قسمت های گوناگون صورت وجود خواهد داشت. این عمل جراحی را می توان بر روی همه سینوس های ماکسیلاری، اتموئید، اسفنوید (پروانه ای) و نیز سینوس پیشانی انجام داد. سینوس های ماکسیلاری در ناحیه گونه قرار دارند، سینوس های اتموئید بین چشم ها قرار دارند، سینوس های اسفنوید (پروانه ای) تقریباً به صورت دقیق در مرکز سر قرار دارند و سینوس های پیشانی همانطور که از نام آن ها مشخص است، در ناحیه پیشانی قرار دارند. گاهی ممکن است به خاطر اختلاف های موجود بین آناتومی بدن بیماران، برخی از این سینوس ها را نداشته باشید. سینوزیت می تواند وارد تمام این سینوس ها شود.

عمل-جراحی-آندوسکوپی-سینوس-و-بینی

عمل جراحی آندوسکوپی برای بزرگ کردن کانال و منافذ تنگ

مطالعات نشانه های بیماری، انجام معاینات فیزیکی به دست  متخصص و سی تی اسکن می تواند سینوس های متورم  و سینوس هایی که احتیاج به باز شدن منافذ دارند را مشخص نماید. گاهی اوقات در طول عمل جراحی سینوس، تیغه بینی که به ۲ بخش جدا از هم تقسیم شده نیز صاف می شود. همچنین احتمال دارد که در این شرایط، شاخک های بینی (توربینت ها) که فرآیند تصفیه و مرطوب کردن هوای داخل بینی را برعهده دارند نیز نیازمند انجام عمل جراحی باشند.

علاوه بر این، از تکنولوژی جدیدی به نام بالون برای بزرگ کردن کانال و منافذ تنگ استفاده می شود. این ابزارها می تواند در طول عمل جراحی سینوس استفاده شود و گاهی اوقات می توان از این روش جهت درمان بیماری سینوس برای افراد دارای شرایط مناسب، در مطب پزشک نیز استفاده کرد.

کاربرد آندوسکوپی سینوس و بینی

 • برطرف کردن عفونت های شدیدی که با مصرف دارو بهبود نمی یابد.
 • عفونت های پشت چشم که ممکن است به مغز سرایت کنند.
 • برداشتن پولیپ های بینی که راه تنفس را مسدود کرده اند.
 • تخلیه تومورهای خوش خیم و بدخیم که در حفره های سینوسی یا اطرف آن تشکیل شده اند.
 • برطرف کردن نشت ترشحات مغزی به بینی


 

ویدئوی درمان سینوزیت که توسط جراحی آندوسکوپی انجام می شود.

 


 

کاندیدای مناسب برای آندوسکوپی سینوس

 • بیمارانی که مشکلات مربوط به سینوس و بینی شان با درمان های دیگر رفع نشده است، عمل جراحی آندوسکوپی سینوس می تواند برایشان مناسب باشد.
 • کسانی که مسیر عبور مایعات در سینوس های آن ها تنگ یا مسدود شده باشد، اغلب دچار عفونت های شدید می شوند. در جراحی آندوسکوپی با عریض کردن مسیر، مشکل آن ها بر طرف خواهد شد.
 • بیمارانی که به علت اختلال در آناتومی سینوس و بینی دچار اختلالات تنفسی هستند، واکنش خوبی به این روش نشان می دهند.
 • بیمارانی که دچار مشکل التهاب یا تورم در داخل سینوس (غشای مخاطی) هستند. این بیماران معمولا می توانند تحت عمل جراحی آندوسکوپی سینوس قرار گیرند و به این ترتیب حفره خروجی سینوس آن ها بزرگ تر می شود.

آمادگی برای عمل آندوسکوپی

بیشتر متخصصان و جراحان به بیماران خود توصیه می کنند از مصرف هر نوع دارویی که احتمال خونریزی بیمار را حین عمل جراحی تشدید کند، خودداری نمایند. برخی از این داروها عبارتند از آسپیرین و ایبو پروفن.

به علاوه مصرف ویتامین های خاص، داروهای گیاهی و ویتامین E، سیر، سرکه، ژنگو و جنسینگ نیز می تواند خونریزی فرد را بیشتر کند. در این شرایط امکان دارد از بعضی بیماران درخواست شود که از داروهای آنتی بیوتیک و یا استروئید پیش از عمل جراحی سینوس استفاده کنند. این مسئله شدیدا بستگی به شرایط بدن بیمار دارد. از همین رو در افراد مختلف این امر متفاوت است.

مزایای عمل آندوسکوپی

مزایای جراحی آندوسکوپی

از جمله نکات مثبتی که می توان برای این روش جراحی در نظر گرفت، عبارتند از:

 • خونریزی، تورم و کبودی کم
 • بروز درد به صورت خفیف
 • کم تهاجمی
 • بدون خونریزی
 • بدون نیاز به ایجاد برش در داخل یا خارج بینی
 • انجام پذیری به صورت سرپایی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه و بهبودی سریع

آیا عمل جراحی آندوسکوپی عوارض دارد؟

عوارض عمل جراحی سینوس بسیار کم و گذرا است اما این عوارض می تواند شامل خونریزی و نیز عوارض ناشی از داروهای بیهوشی باشد. نکته حائز اهمیت این است که بدانید سینوس ها در نزدیک حفره های چشم و دقیقا زیر مغز قرار دارند و به همین دلیل مهارت جراح در این رابطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حقیقت تجربه جراح برای عدم آسیب به مغز در طول جراحی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

بهبودی پس از جراحی آندوسکوپی سینوس

تنها ۱۱ درصد از این بیماران، نیازمند جراحی مجدد می شوند. علل این امر را به عوامل محیطی و عوامل عمومی میزبان و عوامل موضعی میزبان می توان تقسیم بندی نمود. عوامل محیطی نظیر سیگار، آلرژی ها، مواد شیمیایی و قارچ و استرس می تواند امکان عود بیماری را برای شخص فراهم کند.

موله های عمومی میزبان از جمله بیماری هایی مانند آسم، حساسیت به آسم و داروهای ضد التهاب و ضعف ایمنی بیمار نیز نقش به سزایی در این موضوع دارد. عوامل موضعی میزبان نیز نظیر پولیپ، انواع سلول های خاص التهابی و در برخی موارد، بیماری های خاص که در آن انتقال مخاط بینی ضعیف است، نیز نقش موثری دارند. تقریبا برای تمام موارد در صورت عدم کنترل چنین عواملی، امکان جراحی مجدد و ریشه کنی مجدد وجود ندارد.

عوامل زمینه ای در این موارد باید به صورت مناسب کنترل گردد و در صورتی که همچنان باقی بمانند، بعد از کنترل، انتخاب اصلی برای درمان استفاده از آنتی بیوتیک و کورتون است. چنانچه این علائم باقی بماند، سی تی اسکن به منظور تعیین منبع عفونت درخواست می شود و بعضا چنانچه عامل عفونی در قسمت های مختلف سینوس باقی بماند، با در نظر گرفتن همه شرایط، ممکن است بیمار جهت جراحی دوم کاندید شود.

نکات مهمی که بعد از انجام عمل جراحی آندوسکوپی باید بدانید

دوره ریکاوری بعد از این عمل جراحی بستگی به نوع عملی که بر روی بیمار انجام شده دارد. بسیاری از بیمارهای مبتلا به سینوزیت مزمن بعد از عمل جراحی سینوس، درد زیادی احساس نمی کنند اما این درد در بین بیماران مختلف، متفاوت است. در این صورت با توجه به حجم عمل جراحی، امکان دارد برای بیمار داروهای مسکن قوی تجویز شود. معمولا درد بعد از عمل جراحی، گرفتگی بینی و خارج شدن ترشحات از بینی باید با گذشت زمان از عمل جراحی کمتر شود.

به هر حال، این نشانه ها به صورت خیلی کمی ممکن است تا چند هفته بعد از عمل جراحی ماندگاری داشته باشند. به دلیل  اینکه عمل جراحی سینوس فقط ۱ مرحله از درمان بیماری است، جراح ممکن است به بیمار شستشوی بینی با آب نمک، استفاده از اسپری استروئید بینی و نیز داروی آنتی بیوتیک پس از عمل جراحی را توصیه کند.

راه های درمان قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس چیست؟

قبل از اقدام به جراحی آندوسکوپی سینوس، جراح متخصص از عدم تاثیر شیوه های درمانی بر روی بیمار، اطمینان می یابد. شیوه های درمانی و استفاده از داروها، اغلب در دراز مدت به روند بهبودی بیمار، کمک می کند. آنتی بیوتیک ها در درمان سینوزیت مزمن، بسیار موثر هستند. علاوه بر این، محلول ها و یا اسپری های شست و شوی بینی نیز از سوی پزشک تجویز می شوند. اسپری های ضد احتقان و گرفتگی بینی، به رفع مشکل گرفتگی بینی کمک می کنند. استفاده این آن ها تنها به مدت ۳ روز مجاز است. استفاده بیش از حد اسپری ها، می تواند باعث شود که بینی دیگر واکنشی نشان ندهد و حتی در برخی موارد، گرفتگی بینی شدت یابد.

افرادی که مشکلات زیر را دارند، حتما باید قبل استفاده از اسپری ها، با پزشکی متخصص در این زمینه مشورت کنند:

 • فشار خون بالا
 • مشکلات انعقاد خون
 • بی اختیاری ادرار
 • بیماری های قلبی
 • اختلالات قلبی

هزینه جراحی آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس گاهی با هدف تشخیص بیماری و گاهی با هدف درمان و به صورت جراحی انجام می شود. همانند بسیاری از عمل های دیگر، هزینه این روش نیز یکی از دغدغه های همیشگی افرادی است که قصد انجام آن را دارند. در واقع باید بگوییم که میزان هزینه لازم برای پرداخت آندوسکوپی بسته به هدف از انجام آن (تشخیصی یا درمانی) می تواند متفاوت باشد.

از طرفی عوامل مختلف دیگر نیز در تعیین هزینه لازم برای همل آندوسکوپی سینوس تاثیرگذارند. برخی از این مولفه ها عبارتند از:

 • ابزار مورد استفاده برای عمل
 • دستمزد پزشک
 • شدت پیشرفت بیماری و میزان حاد بودن آن
 • هزینه بیمارستان یا مطب

تمامی این موارد می توانند در تعینن هزینه آندوسکوپی سینوس موثر باشند و از همین رو مبلغ آن برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. چنانچه می خواهید از میزان دقیق آن مطلع شوید، بهترین راه این است که نزد یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب مراجعه نمایید تا پس از معاینه بتواند به صورت دقیق در رابطه با هزینه با شما صحبت کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳۶ میانگین: ۳.۷]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
رابطه انحراف بینی با سینوزیت

رابطه انحراف بینی با سینوزیت

تا به حال به رابطه انحراف بینی با سینوزیت فکر کرده‌اید؟ اگر به سینوزیت مبتلا هستید باید این را بدانید که انحراف بینی می‌تواند به سینوزیت منجر شود. عوارضی مثل سینوزیت،...

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی تنها ناشی از عفونت نمی باشد. پولیپ به عنوان هر نوع گرفتگی بینی، بزرگ شدن شاخک‌های بینی یا انحراف بینی شناخته می‌شود. پولیپ ناشی از...

آیا آندوسکوپی سینوس درد دارد؟

آیا آندوسکوپی سینوس درد دارد؟

درد آندوسکوپی سینوس، یکی از بزرگ ترین دغدغه های نادرست افراد است که سبب اضطراب آن ها شده است. در این مقاله، جزئیات آندوسکوپی سینوس را با هدف از بین بردن فرضیه ها و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
 1. عزیزی

  دکتر جعفری عزیز سلام و درود. من خواستم ازتون تشکر کنم واقعاً بابت دخترم خیلی عذاب کشیدیم و بالاخره با جراحی شما دخترم بعد از ۴ سال اذیت شدن کاملاً خوب شد.