09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / قاعده جمجمه / نشت مایعات مغزی-نخاعی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

نشت مایعات مغزی-نخاعی

نشت مایعات مغزی-نخاعی

مایع مغزی-نخاعی یا CFS مایعی شفاف پروتئینی و حاوی گلوکز است و در بخش مرکزی سیستم نخاعی قابل کشف می باشد. این مایع به تنظیم دمای مغز کمک کرده و عملکرد آن را بهبود می بخشد. نشت مایع نخاعی-مغزی می تواند برای تآمین خون داخل مغز مضر باشد و ریسک ایجاد تروما را در این ارگان افزایش دهد. به علاوه این عارضه نیازمند بررسی و ارزیابی های بیش تری می باشد. زیرا نشت مایعات مغزی-نخاعی ممکن است در پی ضربه و شکستگی جمجه به وقوع بپیوندد.
این عارضه معمولاً در پی ایجاد سوراخ در ناحیه خارجی مغز، وارد شدن ضربه و یا ایجاد جراحت در سر یا مغز و جراحی سینوس به وجود می آید.

نشت مایعات مغزی-نخاعی

نشت مایعات مغزی-نخاعی

برخی از مهم ترین عوارض نشت مایعات نخاعی به شرح ذیل می باشند:

• سردرد
• خروج مایعات از بینی
• مننژیت
• اختلالات بینایی
• وز وز گوش

 

تشخیص نشت مایعات مغزی-نخاعی

تشخیص نشت مایعات مغزی-نخاعی شامل آنالیز مایعات داخل بینی برای بررسی پروتئینی به نام پروتئین ترانسفرین می باشد. سی تی اسکن و ام آر آی می تواند به تشخیص این عارضه کمک شایانی نماید.
آزمایش دیگری که می تواند پزشک متخصص را در تشخیص هر چه بهتر عارضه یاری نمایند، CT cisternogram می باشد. مطالعه بر روی کمپرس زخم شامل تکه ای پنبه یا بانداژ می شود که داخل بینی وارد می گردد. این بررسی هر چند که نمی تواند محل دقیق نشت مایعات را تشخیص دهد، اما بررسی های دقیقی بر روی پنبه آغشته به مواد داخل بینی انجام می دهد. به منظور تعیین محل دقیق نشت مایعات خروجی از بینی، آزمایشCT cisternogram به کمک پزشکان می آید.

 

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره  26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

 

درمان و مدیریت نشت مایعات مغزی-نخاعی

بیمارانی که بر اثر نشت مایعات مغزی-نخاعی به پزشک متخصص مراجعه می نمایند، معمولاً بر اساس اتیولوژی یا عامل به وجود آورنده این اختلال تحت درمان قرار می گیرند. به طور کلی درمان هایی که برای نشت مایع مغزی-نخاعی تجویز می گردند، می تواند به دو صورت جراحی و یا دارویی باشد.
این روش درمانی شامل یک الی دو هفته استراحت در منزل می شود. بیماران معمولاً از سرفه، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین منع می شوند.
درمان جراحی نشت مایعات مغزی-نخاعی زمانیکه سایر روش های غیر جراحی پاسخ مطلوبی حاصل نکنند، تجویز می شود. این جراحی شامل برش های سطحی و اندوسکوپی می شود. در طول جراحی مواد مخصوصی به منظور بسته نگه داشتن سوراخ های ایجاد شده در زیر جمجمه قرار داده می شود. این مواد پیوند دهنده استخوان جمجمه انواع مختلفی دارند که می توانند از بافت قسمتی از بدن برداشته شده و به قسمت مورد نظر اضافه شوند.درمان جراحی درتمام موارد خصوصا چنانچه بدنبال جراحی قبلی ایجاد شده باشد توصیه میشود مگر درابتدای ضربه مغزی از درمان محافظتی استفاده میشود اما دراین موارد نیز به محض احساس شکست درمان، بلافاصله درمان جراحی اندوسکوپی را انتخاب میکنیم.

بیشتر بخوانید
جراحی غده هیپوفیز با اندوسکوپی

 

سایر مقالات مرتبط : 

مننژیت مغزی

مننژیوم مغزی

انواع مننژیت

نشت مایع مغزی نخاعی در شکستگی قاعده جمجمه

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

کلسترول گرانولومای راس پتروس

تومور عصبی شنوایی

تومورهای گوش خارجی

جراحی سینوزیت

درمان سینوزیت حاد

با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک