09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / شکاف کام لب و تغییر شکل ثانویه بینی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

شکاف کام لب و تغییر شکل ثانویه بینی

شکاف کام لب

در مواردی که فرد به شکاف کام لب مبتلا است و این عارضه باعث تغییر شکل ثانویه بینی می شود، چه راه درمانی وجود دارد؟ شکاف کام لب انواع مختلفی دارد.؛ می تواند خفیف باشد و تنها باعث یک شکاف کوچک شود یا در موارد شدیدتر می تواند باعث ایجاد یک فاصله بزرگ در کام لب شود و باعث تغییر شکل بینی شود.

میزان شیوع شکاف کام لب

شکاف کام لب و عارضه لب شکری یکی از متداول ترین عارضه های مادرزادی در ناحیه صورت و جمجمه می باشند. حدوداً ۱ نوزاد از ۶۰۰ نوزاد متولد شده در آمریکا به این اختلال مبتلا هستند:

– ۵۰ درصد به شکاف کام لب و لب شکری مبتلا هستند.
– ۳۰ درصد تنها به شکاف کام لب مبتلا هستند.
– ۲۰ درصد تنها به عارضه لب شکری مبتلا هستند.

انواع مختلف لب شکری

دو نوع لب شکری وجود دارد، لب شکری یک طرفه و دو طرفه.

شکاف کام لب

شکاف کام لب

لب شکری یک طرفه

۹ مورد از ۱۰ مورد لب شکری یک طرفه می باشد. همچنین این عارضه در سمت چب دو برابر دیده می شود. عارضه لب شکری به معنای نرسیدن یک سوی کام لب به سمت وسط می باشد.

لب شکری دو طرفه

زمانی که کام چپ و راست به سمت وسط کام نمی رسند، لب شکری دو طرفه ایجاد می شود. این عارضه در یک دهم از مبتلایان دیده می شود و در دوران رشد جنین به وقوع می پیوندد.

عفونت حاد گوش میانی با نام اوتیتیس در اکثر موارد ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی می باشد. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

شکاف کام لب و تغییر شکل ثانویه بینی

تغییر شکل ثانویه بینی بعد از ترمیم شکاف کام لب یکی از مشکلات رایج می باشد. به دلیل محافظت نامناسب کام لب از بینی، اصلاح شکل بینی کمی دشوار است. امروزه روشی جدید برای اصلاح دفرمیتی بینی به کار می رود که با نام V-Y-Z پلاستی شناخته می شود.
طی تحقیقاتی که بر روی ۵۸ بیمار صورت گرفته است نتیجه حاصل از این روش درمانی در افرادی که شکاف کام لب یک طرفه داشته اند، بسیار رضایت بخش بوده است. در این روش نوک بینی حالتی متقارن تر دارد. البته مطالعات و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

شکاف کام لب و بینی

شکاف کام لب و تغییر شکل بینی به وضوح توضیح داده شد. برخی از پزشکان بر این باور بودند که تغییر شکل بینی در مراحل ابتدایی صورت نگیرد زیرا باعث رشد زائده در بینی می شود. بنابراین در گذشته دفرمیتی بینی تا مدتی اصلاح نمی شد. ولی امروزه به این نتیجه رسیده اند که هیچ ارتباطی وجود ندارد و رشد نامتناسبی در بینی دیده نمی شود. حتی دیده شده که ظاهر بینی بهبود می یابد.

نتیجه گیری

امروزه روش های درمانی جدیدی برای بهبود شکاف کام لب و عارضه لب شکری وجود دارد و در صورت بروز این عارضه لزومی به نگرانی و ناراحتی نمی باشد. بنابراین در صورتی که فرزندتان به این عارضه مبتلا می باشد در همان زمان کودکی به پزشک مراجعه شود تا جراحی متناسب با شرایط بیمار انجام گیرد.

منبع : https://www.childrens.com/specialties-services/specialty-centers-and-programs/plastic-craniofacial-surgery/programs-and-services/cleft-program/conditions-treatments/cleft-lip و https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29343894

مطالب مرتبط با این مقاله:

آترزی کوان

نشت مایع مغزی نخاعی از بینی

بزرگی شاخک های بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

بینی ها را به دو فرم کلی استخوانی و گوشتی می توان تقسیم بندی نمود. تفاوت این بینی ها در ویژگی های ظاهری آن ها است که گاهی کاملا واضح است و گاهی نیاز به معاینه و بررسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.