09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / جراحی بینی ترمیمی و علل انجام آن، از لحاظ عملکرد و زیبایی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

جراحی بینی ترمیمی و علل انجام آن، از لحاظ عملکرد و زیبایی

جراحی بینی از جمله روش های جراحی است که با هدف اصلاح نافرمی ساختار بینی و تیغه میانی بینی انجام می شود. جراح باید در طول جراحی به خواسته های بیمار خود اهمیت دهد. با این حال، ممکن است در برخی موارد، نتایج مورد دلخواه بیمار حاصل نشود. در نتیجه، جراحی ثانویه که جراحی ترمیمی نام دارد، انجام خواهد شد.

عمل ترمیم بینی قبل و بعد

جراحی بینی ترمیمی چیست؟

نگرانی هایی برای جراحی رینوپلاستی ترمیمی یا ثانویه وجود دارد که ما هم از بعد زیبایی و هم از بعد عملکردی اهمیت موضوع را بررسی کرده ایم. جراحی رینوپلاستی ترمیمی حتی برای جراحان با تجربه می تواند چالش های زیادی در پی داشته باشد.

طی یک مطالعه بر روی جراحی های بینی ترمیمی، سعی شده است که بر روی نتیجه این جراحی تحقیق شود. این مطالعه بر روی ۱۵۰ بیمار انجام گرفت. تمامی این جراحی ها با رعایت اندیکاسیون های جراحی رینوپلاستی ترمیمی انجام گرفتند. از بیماران خواسته شد که فرم سوالات را پر کنند و هرگونه شکایتی از لحاظ زیبایی و عملکردی مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین از لحاظ اپیدمیولوژیکی بررسی می شود و جراح بینی تمامی جوانب را بررسی می کند. مشکلات ساختاری بینی در قسمت بالایی و میانی به انواع بلند و کوتاه، باریک و پهن، شکستگی های بینی، ناهنجاری های پل بینی یا دیگر تغییرات بینی تقسیم می شود. بیماران در این جراحی قصد رینوپلاستی ترمیمی داشتند و هدف آن ها بهبود ظاهر و عملکرد بینی است.

در این مطالعه ۱۳۶ زن و ۱۴ مرد با میانگین سنی ۳۱ سال وجود داشند. شکایت های متداول بیماران مربوط به ظاهر نوک بینی بوده است که در ۱۲۳ مورد از آن ها نوک بینی کج و نامتقارن بوده است. مشکلات تنفسی در ۱۳ بیمار دیده شده است.

پیچ خوردگی نوک بینی یا عدم تقارن آن در بسیاری از بیماران دیده شده است و شکایت از بخش بالایی بینی در موارد کمی بوده است.

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

خطرات احتمالی این روش جراحی بینی باید به بیمار اطلاع داده شود. هدف ما از ارائه این مطالعه، بررسی درصد موفقیت این روش جراحی و فاکتورهای مرتبط با جراحی ترمیمی بینی است.

ابتدا، سوابق پزشکی بیماران باید مورد بررسی قرار گیرد، معاینات بالینی و عکس برداری از بینی نیز باید انجام شود. مورد مهم بعدی، بررسی عملکرد بینی و سابقه هر گونه اختلال تنفسی است. مواردی از قبیل گرفتگی بینی و یا رینیت مزمن نیز باید در بیماران بررسی شود.

علل جراحی ثانویه بینی

در بسیاری از موارد، اصلاح مشکلات تنفسی یکی از شایع ترین دلایل انجام جراحی ترمیمی بینی محسوب می شود.

از جمله دلایل زیبایی انجام جراحی ترمیمی بینی می توان به وجود قوز روی پل بینی و افتادگی نوک بینی اشاره کرد.

در مطالعه انجام شده هیچ گونه عوارضی قبل و بعد از جراحی مشاهده نشد. چهار عامل مرتبط با جراحی ترمیمی بینی یافت شد که به شرح زیر است:

  • اختلالات عملکردی و تنفسی قبل از عمل
  • پهن بودن و یا انحراف بینی به دلیل مشکلات مربوط به استخوان بینی
  • استفاده از گرافت غضروف پنهان شده

در مواردی که جراحی ترمیمی به روش باز انجام شده بود، درصد موفقیت در حدود ده درصد برآورد شد. درصد موفقیت این جراحی به روش بسته نیز همین میزان بود. به همین خاطر، هیچ گونه تفاوتی در جراحی به روش باز و یا بسته گزارش نشده است.

سابقه اختلالات عملکردی و تنفسی، عاملی است برای انجام جراحی ترمیمی بینی؛ چرا که جراحی بینی خود می تواند منجر به بروز تغییراتی در مجاری هوایی و تنفسی شود. به همین خاطر، جراح باید توجه ویژه ای به بررسی هر گونه اختلال تنفسی و تاثیر آن در جراحی بینی داشته باشد.

با این که انحراف تیغه میانی بینی یکی از اصلی ترین مشکلات در بیش از یک سوم جراحی های ترمیمی است، اما ممکن است حتی برداشته شدن میزان مناسب غضروف و حفظ ساختار خلفی و انتهایی، هم چنان بیمار را بعد از جراحی با مشکلات تنفسی مواجه سازد. به همین خاطر، باید به مواردی مانند اصلاح اندازه شاخک های قدامی بینی اهمیت داد. بزرگ بودن شاخک های بینی می تواند از جمله دلایل گرفتگی و انسداد بینی بعد از جراحی باشد.

مورد بعدی که باید به آن پرداخته شود، پهن بودن و یا انحراف استخوان بینی است که باعث می شود برداشت استخوان سخت شود.

مشکلات مربوط به نوک بینی (افتادگی، نامتقارن بودن و یا پهن بودن) می تواند از دیگر دلایل نارضایتی بیماران از نتایج جراحی بینی اولیه باشد.

کلام پایانی

جراحی بینی به روش باز و بسته با درصد موفقیت بالایی همراه است. صرف نظر از جنبه های زیبایی، بیمارانی که بینی های پهن و یا انحراف بینی دارند، احتمال انجام جراحی بینی ترمیمی در آن ها بیشتر خواهد بود.

مشکلات و بدفرمی های زیبایی و یا استفاده از گرافت غضروف پنهانی می تواند از دیگر دلایل انجام جراحی بینی ترمیمی باشد.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31453141

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

بینی ها را به دو فرم کلی استخوانی و گوشتی می توان تقسیم بندی نمود. تفاوت این بینی ها در ویژگی های ظاهری آن ها است که گاهی کاملا واضح است و گاهی نیاز به معاینه و بررسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.