09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / متفرقه / رینواوکولو مغزی موکور مایکوزیس مقاوم
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

رینواوکولو مغزی موکور مایکوزیس مقاوم

رینواوکولو مغزی موکور مایکوزیس مقاوم به آمفوتریسین B در بیماران جوان مبتلا به کتواسیدوز دیابتی

رینواوکولو مغزی موکور مایکوزیس یا ROCM یک بیماری عفونی قارچی نادر و تهاجمی است که به سرعت پیشرفت می کند و بینی، سینوس های پارانیزال و مغز و کام را تحت تاثیر قرار می دهد. بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند، یکی از قربانیان اصلی این نوع بیماری عفونی هستند. گرچه برای درمان این بیماری نیاز به انجام جراحی های تهاجمی است، ROCM باز هم یک عفونت خطرناک است که جان بیمار را تهدید می کند. در موارد نادر مشاهده شده است که در صورتی که بیماری رینواوکولو مغزی موکور مایکوزیس دیر تشخیص داده شود و به آمفوتریسین مقاوم باشد، در بیماران جوان می تواند منجر به نتایج مرگ باری شود.
موکور مایکوزیس یک عفونت قارچی مهاجم است که جان بیمار را به خطر می اندازد و به دلیل قارچ زیگومیست بروز می کند. شش نوع گروه خانوادگی برای مخاط در MM وجود دارد که در میان آن ها ریزوپوس شایع ترین و موکور نادر ترین است.

 

رینواوکولو مغزی موکور مایکوزیس مقاوم

 

افراد آسیب پذیر برای بیماری ROCM

تعداد افرادی که در معرض خطر این بیماری عفونی هستند بسیار اندک است و معمولاً در افراد زیر دیده می شود:

– به دیابت مبتلا هستند
– سابقه پرتودرمانی یا شیمی درمانی دارند
– نوتروپنی دارند
– بدخیمی های خونی دارند
– سطح آهن و آلومینیوم در خون آن ها بالا است
– بدن آن ها کم آب و دهیدراته است
– اسهال دارند
– اسیدوز متابولیک دارند
– تحت درمان استروئید تراپی قرار دارند
– در بچه های کوچکی که سوء تغذیه دارند

دکتر رزیتا جعفری، متخصص گوش و حلق و بینی در فرمانیه از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

تشخیص بیماری ROCM

از سوی دیگر تشخیص به موقع این بیماری و انجام درمان مناسب و به موقع و در صورت نیاز انجام جراحی می تواند منجر به باقی ماندن بخش های حیاتی و مهم ناحیه بینی و سینوس ها شود و نرخ مرگ و میر کاهش چشمگیری می یابد. همچنین کیفیت زندگی این بیماران افزایش می یابد.
هدف از ارائه این گزارش، بیان اهمیت بسیار بالای تشخیص به موقع این بیماری و انجام درمان مناسب بود. به این ترتیب احتمال آسیب به بیماران کاهش چشمگیری می یابد و جان بسیاری از بیماران حفظ می شود. با اینکه نرخ ابتلا به این بیماری پایین است ولی احتمال بروز آن و احتمال مرگ میر در مراحل پیشرفته وجود دارد. بنابراین لازم است که احتیاط لازم انجام گیرد تا از پیشرفت بیماری و به خطر انداختن جان بیمار پیشگیری شود.
منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6538113/

 

سایر مقالات و خدمات دکتر رزیتاجعفری جراح و متخصص گوش حلق و بینی

انسفالوسل

سردردهای خوشه ای

رینوسینوزیت مزمن

جراحی سینوزیت

موکوسل سینوس

علائم پولیپ بینی

عوارض پولیپ بینی

 

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین جراح و آندوسکوپی سینوس و  همچنین اطلاع از متخصص گوش حلق بینی خوب در تهران  لطفا کلیک نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *