09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / بینی / جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

جراحی بینی استخوانی، صفر تا صد

بینی ها را به دو فرم کلی استخوانی و گوشتی می توان تقسیم بندی نمود. تفاوت این بینی ها در ویژگی های ظاهری آن ها است که گاهی کاملا واضح است و گاهی نیاز به معاینه و بررسی توسط پزشک متخصص دارد. در این نوشتار می خواهیم در مورد جراحی بینی استخوانی صحبت کنیم. بنابراین توصیه می کنیم ما را تا انتها همراهی نمایید.

نمونه رینوپلاستی استخوانی

آناتومی بینی انسان

اسکلت بینی توسط سه نوع بافت تشکیل می شود. استخوان، غضروف و بافت فیبروئیدی. معمولا ساختارهای بینی به دو دسته تقسیم می شوند تا تصمیم گیری در مورد نوع و نحوه عمل آن ها آسان تر باشد. این دسته ها شامل اسکلت خارجی بینی و سپتوم داخلی بینی هستند.

اسکلت های خارجی ساختار برجسته بینی را تشکیل می دهد که در واقع نمود خارجی و ظاهری بینی است. این استخوان ها به کمک استخوان فک در موقعیتی مناسب قرار می گیرد. قسمت تحتانی و انتهایی بینی از غضروف های هیالین تشکیل شده است. غضروف ها در تنفس صحیح و بدون مشکل نقش مهمی دارند. این غضروف ها که با نام سپتوم بینی نیز شناخته می شوند حدود ۳ یا ۴ عدد در هر طرف بینی وجود دارد.

تیغه داخلی بینی که سپتوم داخلی و یا میانی نام دارد بینی را به دو قسمت تقسیم کرده و در وسط بینی به نحوی قرار می گیرد که باعث جداسازی سوراخ های بینی از هم می گردد. در افرادی که دارای سپتوم کج هستند نفس کشیدن تا حدی مشکل و همراه با صدا است. در واقع یکی از دلایل جراحی بینی استخوانی وجود همین سپتوم های کج می باشد. در این عارضه سپتوم به طور دقیق در وسط قرار نگرفته و به یکی از دو طرف مایل است که موجب بروز اختلال در تنفس می گردد.

بینی استخوانی به چه بینی گفته می شود؟

بینی استخوانی به بینی گفته می شود که دارای پوستی نازک باشد. بینی های استخوانی معمولا دارای قوس هستند و لبه و پره های نازکی دارند. در این نوع بینی ها درصد بیشتری از بافت بینی را استخوان و غضروف تشکیل می دهد و بافت چربی و پوست، مقدار کمتری دارد.

فرم دهی به این نوع از بینی ها حین انجام عمل کمی راحت تر بوده و نتیجه آن نیز رضایت بخش تر خواهد بود. بینی های گوشتی که دارای پوست و پره های ضخیم هستند به علت داشتن بافت چربی و پوستی غیر منعطف فرم دهی به آن ها کمی مشکل بوده و نتیجه ممکن است چندان رضایت بخش نباشد. در بعضی مواقع حتی نیاز به جراحی بینی ثانویه است که بینی حالت طبیعی تر داشته باشد.

نحوه انجام عمل بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی همواره تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. بسته به نوع عمل، فرم بینی، مشکلات فردی مانند تنفس و .. زمان عمل متغیر است ولی به طور معمول حدود ۲ ساعت به طول می انجامد.

در ابتدا جراح یک برش در مخاط ایجاد می کند (لایه داخلی پوست بینی) و آن را از غضروف و استخوان جدا می کند. سپس قسمت هایی از غضروف و استخوان که نیاز به اصلاح دارد را برمی دارد و بقیه استخوان را تراش می دهد تا حالت بینی را تنظیم کند.

جراح می تواند با کاهش غضروف نوک بینی شما را صاف و طبیعی کند. اگر روی بینی خود قوز (پشت) داشته باشید، آن ها را می تراشد. همچنین می تواند استخوان های بینی را با شکستن و قرار دادن مجدد شکلی صاف شکل برای بینی ایجاد می کند.

نتیجه عمل بینی استخوانی

اگر عمل بینی استخوانی موفقیت آمیز باشد، علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا و نرمال برای بینی، هنگام نفس کشیدن نیز نباید مشکلی احساس شود. اکثر افرادی که تحت جراحی بینی استخوانی قرار می گیرند معمولا هم از نظر ظاهری و هم تنفسی مشکلی ندارند.

این نوع از جراحی بینی قوز های بینی را نیز از بین می برد و روی آن را مسطح می کند. درنتیجه فرد دارای بینی طبیعی تر و نیمرخ زیباتری خواهد بود.

نتیجه یکی از جراحی های بینی که توسط دکتر رزیتا جعفری انجام شده است پس از ۳ ماه.

از دیگر مزایای این جراحی بینی، درمان پولیپ های بینی و برداشتن آن است که ممکن است علاوه بر مشکلات تنفسی در ایجاد صداسازی فرد نیز تاثیر داشته باشد. گاهی در اثر شکستگی یا آسیب، استخوان های بینی کج شده که این مورد نیز توسط جراحی بینی قابل درمان و ترمیم است. از بین رفتن انحراف بینی، زیباسازی بینی کج و … نیز از دیگر مزایای جراحی بینی است.

عمل بینی چه عوارضی ممکن است به دنبال داشته باشد؟

این نوع عمل زیبایی نیز مانند همه جراحی های زیبایی دیگر ممکن است دارای عوارض باشد که در صورت توجه به مراقبت های بعد از عمل تا حد زیادی کاهش می یابد. این عوارض شامل دو دسته عوارض عمومی و خاص هستند:

  1. عوارض عمومی: درد، خونریزی، عفونت در محل جراحی (زخم) ، لخته شدن خون
  2. عوارض خاص: کبودی و تورم، خونریزی ناشی از عفونت، سرخی، زخم ناخوشایند، ایجاد هماتوم یا آبسه، آسیب به اعصاب، انسداد بینی، رد پیوند، کاهش حس بویایی، سندرم شوک سمی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

اولین نکته در مورد جراحی  بینی مدت زمان بهبودی آن است. با توجه به میزان جابجایی و تراشی که روی استخوان  بینی انجام می شود، مدت زمان بهبودی آن متفاوت است. گاهی جوش خوردن استخوان های شکسته شده ممکن است کمی طول بکشد. اما به طور کلی برای قضاوت در مورد زیبایی ظاهری بینی و تقارن آن به زمانی حدود ۶ ماه تا ۱ سال نیاز است.

در این مدت بینی جا افتاده تر و فرم نهایی و کلی خود را باز می یابد اما نباید از نکات مراقبتی پس از عمل بینی غافل شد. معمولا گچ روی بینی یک روز پس از عمل برداشته می شود و با قرار دادن چسب و بانداژ، فرد از بیمارستان مرخص می گردد.

در دو هفته اول از انجام کارهای زیاد، خم شدن، تند راه رفتن، خندیدن، دویدن و … خودداری کنید. سرما خوردگی می تواند منجر به بروز اتفاقات ناخوشایندی برای بینی و کاهش روند بهبود آن شود. بعد از هفته سوم تورم و کبودی ها از بین می رود اما تا مدتی همچنان برای فیکس کردن بینی در جای خود باید از چسب استفاده نمایید. ممکن است ماه ها طول بکشد تا بینی شما جا بیفتد.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه عمل بینی هر فرد با دیگری متفاوت است زیرا عوامل مختلفی در تعیین هزینه دقیق موثر است. برخی از این مولفه های موثر عبارتند از:

  • فرم بینی
  • پیچیدگی عمل جراحی
  • میزان تغیراتی که لازم است اعمال شود.
  • نوع و شدت مشکلات بینی
  • هزینه های جانبی
  • دستمزد پزشک

بنابراین بهترین راه برای اطلاع از هزینه عمل بینی این است که نزد جراح مورد نظرتان مراجعه نمایید تا با معاینه بینی بتواند مبلغی را بیان کند.

توجه داشته باشید که هزینه کم همیشه به نفعتان نخواهد بود و با پرداخت هزینه زیاد نیز نمی تواند کیفیت را خریداری کنید. بنابراین معیار انتخاب جراح را هزینه عمل بینی قرار ندهید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

پیدا کردن جراح بینی خوب همواره یکی از دغدغه های علاقمندان به این جراحی زیبایی بوده و است. حقیقتا مسئله مهمی نیز است. هرچه پزشک تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد، احتمال بروز خطا در نتیجه حاصل از عمل بینی استخوانی نیز کاهش می یابد. زیرا به قدری با شرایط مختلف آشنا است که بداند در مواجهه با موارد مختلف، باید چگونه برخورد کند.

برای یافتن بهترین جراح بینی استخوانی می توانید از بانک اطلاعاتی اینترنت استفاده نمایید. همچنین در کنار آن می توانید از تجربیات مشابه اطرافیان خود نیز کمک بگیرید. بررسی نمونه کارها و سوابق پزشک نیز از جمله راهکارهای مفید برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب از عمل بینی است.

منابع : https://teachmeanatomy.info/head/osteology/nasal-skeleton/

http://www.thieme.com/media/samples/pubid1095715180.pdf

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.