09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری 4 بینی 4 جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی

پولیپ های بینی به تورم های گوشتی گفته می شود که در دیواره داخلی بینی و سینوس های پارانیزال paranasal sinuses رشد می کنند. سینوس های پارانیزال به فضاهای پر شده از هوا گفته می شود که به حفره ی بینی مربوط می شوند. پولیپ ها ضایعات خوش خیمی هستند. در همه موارد نیاز به درمان و جراحی این پولیپ ها نمی باشد ولی در صورت نیاز به جراحی برای آشنایی با جنبه های مختلف جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی این مقاله را مطالعه کنید.

پولیپ ها سایز های مختلفی دارند. رنگ پولیپ ها می تواند قهوه ای – زرد یا صورتی باشد و به شکل قطرات اشک می باشند. با رشد این پولیپ ها و افزایش تعداد آنها، شکل آنها مانند خوشه انگور می شود. پولیپ ها در یک مجرای بینی یا هر دو مجرای بینی به طور همزمان رشد می کنند. این توده ها یا به صورت تکی رشد می کنند و یا به صورت الگوی مشخصی که در نهایت به شکل خوشه در می آیند.

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی

پولیپ های بزرگ بر روند تنفس فرد اختلالاتی ایجاد می کنند که این مورد بر سیستم بویایی وی تاثیر می گذارد. این پولیپ ها می توانند موجب انسداد سینوس شده و مشکلات عدیده ای را به وجود آورند که از جمله این مشکلات می توان به عفونت های مکرر سینوس ها اشاره کرد.
درصد بالایی از افراد به پولیپ بینی دچار هستند. جالب است بدانید که پولیپ بینی در مردان دو تا چهار برابر نسبت به زنان شایع تر است. پولیپ بینی در افراد جوان تر و افراد میان سال بیشتر بروز می کند. افرادی که به آسم، عفونت های مکرر سینوسی و آلرژی مبتلا هستند به احتمال بیشتری به پولیپ بینی هم مبتلا می شوند. برخی از کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک بیشتر در معرض پولیپ بینی می باشند.

درمان پولیپ بینی

درمان قطعی پولیپ بینی مورد دشواری می باشد ولی برخی داروهای استروئیدی می توانند به شکسته شدن و کوچک شدن پولیپ ها کمک کنند. در ابتدا برای درمان علائم پولیپ بینی از اسپری های بینی و قطره های بینی حاوی استروئید استفاده می شود( کورتیکواستروئید ها). این داروها تورم بینی را کاهش داده و به کاهش سایز آنها منجر می شود. قطره های بینی نتیجه سریع تری را نسبت به اسپری های بینی نشان می دهند ولی استفاده از این قطره ها تنها برای چند روز تجویز می شود و مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی مختلفی را برای فرد به وجود آورد.

جراحی پولیپ بینی

در صورت عدم پاسخ به دارودرمانی و یا بزرگی بیش از حد پولیپ ها از جراحی برای برداشتن پولیپ بینی بهره گرفته می شود. نام جراحی برای برداشتن پولیپ بینی، جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس می باشد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و با وارد کردن یک اندوسکوپ (که سر آن دوربین کوچکی نصب شده) به داخل مجرای بینی، محیط داخلی بینی و سینوس ها مشاهده می شود. هرگونه پولیپی که مشاهده می شود از داخل حفره برداشته می شود.

درمان قطعی پولیپ بینی مورد دشواری می باشد ولی برخی داروهای استروئیدی می توانند به شکسته شدن و کوچک شدن پولیپ ها کمک کنند. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان انسداد بینی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

بعد از جراحی پولیپ بینی

چند ساعت بعد از جراحی، بیمار معاینه می شود. پانسمان های استفاده شده از داخل بینی خارج می شوند. در صورتی که خونریزی وجود نداشته باشد، بیمار می تواند مرخص شود. به بیمار توصیه می شود که دو هفته استراحت کرده و مراقبت های لازم را انجام دهد.

منبع: http://www.entdoctorslosangeles.com/services-nasal-polyp-surgery.html

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =

تماس با پزشک