09919475341 info@drjafari.net
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تومور کوردوما

تومور کوردوما

تومور کوردوما یک تومور بدخیم در قاعده جمجمه و ستون فقرات می باشد. این نوع تومور گسترش بسیار کمی داشته و به همین دلیل تشخیص بیماری بسیار سخت می باشد. بیماران مبتلا به کوردومای شدید در نهایت دچار تخریب بافت نرم ناحیه تومور و استخوان های اطراف تومور می شوند. شیمی درمانی یا دیگر گزینه های درمانی سیستمیک می تواند برای درمان این تومور بسیار مفید و موثر باشد.

تومور کوردوما در مردان دوبرابر بیشتر نسبت به زنان بروز می کند. در اکثر موارد این تومور در افراد 50 تا 70 سال دیده می شود. ولی احتمال بروز این تومور در هر سنی وجود دارد.

تومور کوردوما

تومور کوردوما

علائم تومور کوردوما

این نوع تومور علائم و نشانه های مختلفی را در پی دارد. این علائم با رشد تومور واضح تر می شود. تومور کوردوما می تواند بر ستون فقرات و اعصاب و رگ های خونی و استخوان ستون فقرات تاثیر سوء بگذارد.

تشخیص تومور کوردوما

برای تشخیص این نوع تومور نیاز است تا تصویربرداری به صورت MRI و یا سی تی اسکن صورت گرفته و در صورت نیاز بیوپسی (نمونه گیری از تومور) انجام گیرد.

تومور کوردوما یک تومور بدخیم در قاعده جمجمه و ستون فقرات می باشد. این نوع تومور گسترش بسیار کمی داشته و به همین دلیل تشخیص بیماری بسیار سخت می باشد. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان تومور کوردوما

گرچه رشد تومور کوردوما بسیار آهسته می باشد ولی درمان آن به دلیل نزدیکی به ستون فقرات و اجزای حیاتی بدن مانند شریان اصلی کاروتید و بافت مغز، بسیار مشکل است. درمان تومور کوردوما یک موضوع چالش برانگیز می باشد. گزینه های درمانی تومور کوردوما متنوع بوده و می تواند شامل جراحی و برداشتن تومور و یا روش های غیر جراحی باشد. برای روش جراحی از روش اندوسکوپی می توان بهره برد. این نوع تومور بسیار نادر بوده و در هر 10 میلیون نفر، 8 نفر به این تومور مبتلا می شوند. درمان این نوع تومور بسیار حساس بوده و نیازمند تجربه بالای جراح بوده و باید تمامی جوانب و سلامتی بیمار سنجیده شود و در نهایت بهترین گزینه درمانی انتخاب گردد.

درمان تومور کوردوما بستگی به سایز و محل دقیق تومور دارد. همچنین در صورتی که تومور به بافت های مجاور و اعصاب گسترش یافته باشد، درمان پیچیده تر می شود. از گزینه های درمانی می توان به جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، پروتون تراپی و دیگر درمان های هدفمند اشاره کرد. احتمال بازگشت تومور بعد از درمان وجود دارد.

اکثر بیماران برای درمان تومور نیازمند جراحی از طریق قاعده جمجمه بوده و بعد از مدت معلومی که از جراحی می گذرد با انجام تصویربرداری MRI می توان وضعیت بیمار را بررسی کرده و این تصویربرداری باید در فواصل تعیین شده توسط پزشک صورت گیرد. این تصویر برداری برای اطمینان از عدم بازگشت تومور می باشد.

منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/spinal-cord-tumor/diagnosis-treatment/drc-20350108

مطالب مرتبط با این مقاله:

علائم تومور قاعده جمجمه

تومور قاعده جمجمه

سرطان سر و گردن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک