09919475341 info@drjafari.net
دکتر رزیتا جعفری / متفرقه / تاثیر جراحی ترانس اسفنوئیدال آدنوم هیپوفیز بر کیفیت زندگی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
ماوراطب دکتر رزیتا جعفری

تاثیر جراحی ترانس اسفنوئیدال آدنوم هیپوفیز بر کیفیت زندگی

تاثیر جراحی ترانس اسفنوئیدال آدنوم هیپوفیز بر سلامت کلی و کیفیت زندگی

مطالعات قبلی که بر روی جراحی ترانس اسفنوئیدال آدنوم هیپوفیز صورت گرفته است، بهبود نسبی را در کیفیت زندگی و سلامت افراد نشان داده است. ولی تا کنون هیچ جنبه ای از بهبود به صورت دائمی گزارش نشده است. ما قصد داریم به بررسی تمامی جوانب مرتبط به سلامتی کلی بیمار بعد از این جراحی بپردازیم. همچنین بیماران بالقوه یا مبتلا به تومور را مورد بررسی قرار دهیم و کیفیت زندگی این بیماران را بعد از جراحی پیش بینی کنیم.

جراحی ترانس اسفنوئیدال آدنوم هیپوفیز

مواد و روش های مورد استفاده

۶۰ بزرگسال تحت جراحی ترانس اسفنوئیدال برشی برای آدنوم هیپوفیز قرار گرفتند و در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. این بیماران یک ماه و شش ماه بعد از جراحی مورد بررسی قرار گرفتند. میزان سلامت عمومی این افراد کاملاً مورد بررسی قرار گرفت. هرچه میزان تغییرات عمومی نسبت به میزان پایه بیشتر باشد، امتیاز نوشته می شود. آنالیز پس رفت منطقی چند متغیره برای اندازه گیری و سنجش فاکتورهای پیش بینی کننده بالقوه انجام می گیرد تا شش ماه بعد از جراحی هرگونه تغییر واضحی شناسایی شود.نتیجه تحقیقات
طی تحقیقاتی که صورت گرفته است نتایج بسیار خوبی از این جراحی گزارش شده است. ۱۶ بیمار یعنی ۲۹ درصد از بیماران بهبود خیلی خوبی را طی شش ماه گزارش داده اند و در مواردی که سایز تومور بسیار بزرگ بوده است نتایج بهتری گزارش شده است.
بعد از شش ماه هشت بیمار که ۱۴ درصد از بیماران را تشکیل می داد دارای بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی خود نبودند. ولی هیچ کدام از متغیر ها این عدم بهبودی و وخیم تر شدن را پیش بینی نکرده بودند.

دکتر رزیتا جعفری، متخصص گوش و حلق و بینی در فرمانیه از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۱۱۸۱۰۷ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

گزارشی که از بیماران در این تحقیقات به دست آمده است نشان از بهبود کلی بیماران و بالا رفتن کیفیت زندگی آن ها بعد از جراحی ترانس اسفنوئیدال برای آدنوم هیپوفیز داشته است. بیمارانی که تومورهای بزرگ تری داشتند احتمالاً به میزان بیشتری از مزایای این جراحی بهره مند شده اند ولی علت این مورد شناخته شده نیست.
منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31544528

سایر مقالات 

مننژیت مغزی

انسفالوسل

عفونت قارچی سینوس 

نشت مایعات مغزی-نخاعی

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین جراح و آندوسکوپی سینوس و  همچنین اطلاع از متخصص گوش حلق بینی در فرمانیه لطفا کلیک نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر رزیتا جعفری

دکتر رزیتا جعفری

متخصص گوش ، حلق و بینی , متولد تهران , تمام دوران تحصیلی ام تا دیپلم درتهران سپری شده است. سپس دوره پزشکی عمومی خود را در کاشان با رتبه دو ازمون پرانترنی به پایان رساندم (سال1382) سپس در رشته جراحی گوش وحلق وبینی وسروگردن دانشگاه یزد مشغول به تحصیل شده و پس از پایان تخصص(1388) دوره طرح خود را در شهر زاهدان وشهرستان مرند وسپس دربیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم. دوره فلوشیپی رینولوژی خودرا در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده وپس از پایان ان به جهت انجام متمرکز تر اعمال جراحی قاعده جمجمه دربیمارستان امام حسین دراین بیمارستان مشغول بکار شدم.
مقالات مرتبط
آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی از جمله مشکلاتی است که فرد طی دوران نقاهت با آن مواجه می شود. اینکه چه عللی سبب آن شده و در صورت بروز آن چه کارهایی باید انجام داد، ما در...

بارداری بعد از جراحی بینی

بارداری بعد از جراحی بینی

بارداری بعد از جراحی بینی یکی از مسائلی است که خانم ها معمولا نگران آن هستند و در این مورد سوالات زیادی ذهن آن ها را درگیر می‌کند. برای بارداری پس از عمل بینی باید حتما...

خندیدن بعد از عمل بینی

خندیدن بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از این مراقبت ها، نحوه خندیدن بعد از جراحی بینی است. کنترل خندیدن یکی از نکات مراقبتی پس از عمل بینی است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *