09919475341 info@drjafari.net

آندوسکوپی سینوس و بینی

آندوسکوپی سینوس و بینی

سینوس های اطراف بینی را اصطلاحا ( سینوسهای اسفنوئید یا شب پره‌ای ) می گویند. که در بالای بینی و پشت چشم ها قرار دارند. سینوس های بینی از 2 قسمت  به  نام های  سینوس های اتموئید پیشین و پسین تشکیل شده اند .کار این سینوس ها تمیز و مرطوب نگه داشتن مجرای تنفسی می باشد. و همچنین تامین اکسیژن کافی به بافت های آن قسمت از صورت . همچنین بهبودی حس بویایی از وظایف سینوس های بینی می باشد. این سینوس ها بسیار حساس هستند و دست یابی به آنها بسیار دشوار، گاهی مشکلی در این نواحی پیش می آید که مجبور به عمل جراحی این قسمت می شوییم . یکی از بزرگ ترین مزایای عمل جراحی سینوس با آندوسکوپی، ایجاد قابلیت دسترسی دارو (اسپری، مایع شستشوی بینی، داروها) به حفره داخل سینوس بعد از باز شدن مسیر ورودی آن است. به این ترتیب عمل جراحی سینوس به عنوان یک روش درمان تکمیلی شناخته شده و جایگزین برای درمان بیماری نمی باشد.

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی

 عمل جراحی آندوسکوپی از معروفترین و پیشرفته ترین عمل ها برای رفع مشکلات سینوس و داخل بینی می باشد. متخصص گوش و حلق و بینی می تواند با این دستگاه به قسمت های داخلی بینی و سینوس ها دستیابی پیدا کند و مشکل را بر طرف کند.

از موارد استفاده عمل جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی

  • بر طرف کردن عفونت های شدیدی که با دارو درمانی برطرف نمی شود
  • عفونت های پشت چشم که ممکن است به مغز سرایت کند
  • برداشتن پولیپ های بینی که راه تنفس را مسدود کرده اند
  • تخلیه تومورهای خوش خیم و بد خیم که در حفره های سینوسی یا اطرف آن  تشکیل شده اند
  • برطرف کردن نشت ترشحات مغزی به بینی

آندوسکوپی-سینوس-و-بینی

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی برای چه افرادی مناسب است؟

  • بیمارانی که مشکلات مربوط به سینوس و بینی شان با درمان های دیگر رفع نشده است امکان دارد استفاده از عمل جراحی آندوسکوپی سینوس برای بیمار مناسب باشد
  • کسانی که مسیر عبور مایعات در سینوس ها یشان تنگ یا مسدود می باشد این افراد اغلب دچار عفونت های شدید می شوند .در جراحی آندوسکوپی با عریض کردن مسیر مشکل را بر طرف می کنند
  • بیمارانی که به علت اختلال در آناتومی سینوس و بینی در نفس کشیدن مشکل دارند ، واکنش خوبی نشان می دهند.
  • بیماران دارای مشکل التهاب (ورم) در داخل سینوس (غشای مخاطی) هستند. این بیماران معمولاً می توانند از عمل جراحی آندوسکوپی سینوس استفاده کنند و به این ترتیب حفره خروجی سینوس بزرگتر می شود

آمادگی برای عمل آندوسکوپی

بیشتر متخصصان و جراحان  به بیماران خود توصیه می کنند از مصرف هر نوع دارویی که باعث خون ریزی بیمار در عمل جراحی شود، خودداری نمایند. به طور مثال از این داروها می توان از آسپیرین و ایبو پروفن نام برد. علاوه بر این، مصرف ویتامین های خاص، داروهای گیاهی، و  ویتامین E ، سیر، سرکه، ژنگو، و جنسینگ نیز می تواند خون ریزی فرد را بیشتر کند. در این موقعیت امکان دارد از بعضی بیماران درخواست شود از داروهای آنتی بیوتیک و یا استروئید پیش از عمل جراحی سینوس استفاده کنند. این مسئله به شدیدا بستگی به شرایط بدن بیمار دارد و در افراد مختلف این امر متفاوت است.

عمل جراحی آندوسکوپی چگونه صورت می پذیرد.

عمل جراحی آندوسکوپی با (بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می پذیرد) . در بی حسی موضعی فقط قسمت  بینی و حفره سینوس بی حس می شود، اما بیمار در حین عمل بیدار باقی می ماند. بی هوشی عمومی به این معنی است که بیمار با

استفاده از داروهای بی هوشی به خواب عمیق رفته و بعد از اتمام عمل جراحی بیدار می شود . در عمل جراحی آندوسکوپی سینوس از یک تلسکوپ ظریف و کوچک (آندوسکوپ بینی) برای دخول به سوراخ بینی و بررسی وضعیت بینی و سینوس ها استفاده می شود. هدف از این عمل جراحی بررسی کانال های باریک ارتباط دهنده سینوس ها به بینی و بزرگ کردن کانال ها و منافذ تنگ می باشد. به این صورت ، نشت ترشحات و مخاط سینوس به بینی راحت تر می شود. بیشتر بیماران 4 سینوس در هر طرف صورت خود دارند که در کل  8 سینوس در قسمت های گوناگون  صورت وجود خواهد داشت. این عمل جراحی را می توان بر روی همه سینوس های ماکسیلاری، اتموئید، اسفنوید (پروانه ای)، و نیز سینوس پیشانی انجام داد. سینوس های ماکسیلاری در ناحیه گونه قرار دارند، سینوس های اتموئید بین چشم ها قرار دارند، سینوس های اسفنوید (پروانه ای) تقریباً به صورت دقیق در مرکز سر قرار دارند، و سینوس های پیشانی همانطور که از نام آنها مشخص است، در ناحیه پیشانی قرار دارند. گاهی ممکن است به خاطر اختلاف های موجود بین آناتومی بدن بیماران، برخی از این سینوس ها را نداشته باشید. سینوزیت می تواند وارد تمام این سینوس ها شود .

عمل-جراحی-آندوسکوپی-سینوس-و-بینی

عمل جراحی آندوسکوپی برای بزرگ کردن کانال و منافذ تنگ

مطالعات  نشانه های  بیماری ، انجام معاینات فیزیکی ، به دست  متخصص و سی تی اسکن می تواند سینوس های متورم  و سینوس هایی که احتیاج به باز شدن منافذ دارند را مشخص نماید. بعضی وقت ها در طول عمل جراحی سینوس، تیغه بینی که به 2 بخش جدا از هم تقسیم شده را نیز صاف می شود. همچنین احتمال دارد که در این شرایط شاخک های بینی (توربینت ها) که فرآیند تصفیه و مرطوب کردن هوای داخل بینی را برعهده دارند نیز نیازمند انجام عمل جراحی باشند. علاوه بر این، از تکنولوژی جدیدی به نام بالون برای بزرگ کردن کانال و منافذ تنگ استفاده می شود. از این ابزارها می تواند در طول عمل جراحی سینوس استفاده شود و گاهی اوقات می توان از این روش جهت درمان بیماری سینوس برای افراد دارای شرایط مناسب در مطب پزشک نیز استفاده کرد.

نکات مهم بعد از انجام عمل جراحی آندوسکوپی

دوره ریکاوری بعد از این عمل جراحی بستگی به نوع عملی که بر روی بیمار انجام شده دارد. بسیاری از بیمارهای مبتلا به سینوزیت مزمن بعد از عمل جراحی سینوس درد زیادی احساس نمی کنند، اما این درد در بین بیماران متفاوت می باشد. در این صورت  با توجه به حجم عمل جراحی، امکان دارد برای بیمار داروهای مسکن قوی تجویز شود. معمولاً، درد بعد از عمل جراحی، گرفتگی بینی، و خارج شدن ترشحات از بینی باید با گذشت زمان ازعمل جراحی کم تر شود. به هر حال، این نشانه ها به صورت خیلی کمی ممکن است تا چند هفته بعد از عمل جراحی ماندگاری داشته باشند. به دلیل  اینکه عمل جراحی سینوس فقط 1مرحله از درمان بیماری است، جراح ممکن است به بیمار توصیه کند از شستشوی بینی با آب نمک، اسپری استروئید بینی، و نیز داروی آنتی بیوتیک پس از عمل جراحی استفاده نماید.

عوارض عمل جراحی آندوسکوپی

عوارض عمل جراحی سینوس بسیار کم و گذرا می باشند ، اما این عوارض می تواند شامل خون ریزی، و نیز عوارض ناشی از استفاده داروهای بی هوشی باشد. نکته حائز اهمیت این است که بدانید سینوس ها در نزدیک حفره های چشم و دقیقاً زیر مغز قرار دارند و به همین دلیل مهارت جراح در این رابطه از اهمیت ویژه ای  برخوردار است. در حقیقت تجربه جراح برای عدم آسیب به مغز در طول جراحی بسیار مهم می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر، مدیریت سایت دکتر رزیتا جعغری، متخصص گوش و حلق و بینی

دیگر مقالات سایت :

علائم تومور قاعده جمجمه

سینوزیت حاد

سرطان حنجره

سینوزیت در کودکان

تماس با پزشک