09919475341 info@drjafari.net
مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

آلرژی فصلی

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آلرژی فصلی

آلرژی فصلی ، یکی از مشکلات و درگیری های بسیاری از مردم است که ناشی از استنشاق گرده های گیاهی ناشی از گرده افشانی گیاهان در فصل بهار می باشد.

آلرژی چیست؟

گاهی سیستم ایمنی بدن ، به عوامل مختلفی به صورت افراطی واکنش نشان می دهد که به این واکنش ، آلرژی گفته می شود. یکی از انواع این آلرژی ها آلرژی فصل بهار است که بسیاری از افراد را درگیر خود می نماید . در واقع آلرژی فصلی ، واکنش سیستم ایمنی بدن به موادی است که ظاهرا برای بدن  غیر مضر می باشند.

آلرژی فصلی

عوامل بروز آلرژی فصلی

گرده افشانی گیاهان در فصل بهار ، اصلی ترین عامل ایجاد آلرژی فصلی به ویژه در فصل بهار می باشد. البته قابل ذکر است که حساسیت به گرده گیاهان در فصل های مختلف سال می تواند کاملا متفاوت باشد.فصل گرده افشانی درختان در بهار ، فصل گرده افشانی علف ها و چمن ها در تابستان و فصل گرده افشانی درختچه ها وعلف های هرز در پاییز می باشد. بنابراین ممکن است که سیستم ایمنی هر فردی نسبت به یکی از این دوران از خود حساسیت نشان دهد.

آلرژی فصلی ، خود را با شروع گرده افشانی گل ها وگیاهان نشان می دهد و در حالتی که فرد در منزل خود گلدان های کوچک، پرنده و حیوانات خانگی مانند اردک، گربه، سگ و غیره نگهداری می نماید ، این آلرژی شدت می یابد.

بیشتر بخوانید
آترزی کوآن

 نشانه های آلرژی فصلی

آلرژی فصلی معمولا در افراد با آبریزش بینی ، ریزش اشک ، عطسه ، تورم چشم ها ، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و دردستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه ، خس خس سینه و تنگی نفس همراه است.

کاهش علائم آلرژی فصلی

یکی از موثرترین اقداماتی که می توان به کمک آن ، علائم آلرژی فصلی راکاهش داد شست و شوی سینوس ها با سرم شست و شوی آب نمک است. با انجام یک الی دو بار در طول روز خواهید دید که با اینکار ساده علائم آلرژی فصلی کاهش می یابد.

در روزهای خشک و بادی بهتر است که در منزل و یا فضاهای سربسته و محفوظ بمانید و از قرارگیری در فضای باز پرهیز نمایید. یا اگر مجبور به بیرون رفتن شدید حتما از ماسک استفاده نمایید. در روزهایی که بارش باران داریم ، قرارگیری در فضای باز بلامانع می باشد چرا که باران گرده های موجود در هوا را شسته وتصفیه می نماید. همچنین سعی کنید که پس از اتمام زمان گرده افشانی ، کارهای باغ داری و گل کاری خود را انجام دهید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری  ، جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی .

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =

تماس با پزشک