کرانیو فارنژیوما

کرانیو فارنژیوما

کرانیوفارنژیوما توموری است که قسمتی از مغز به وجود می آید و باعث اختلال در هیپوفیز می شود . این تومور خوش خیم بوده و به کندی رشد می کند. در اثر کمبود هورمونی های هیپوفیز قدامی یا خلفی کرانیوفارنژیوما به وجود می آید. سن شیوع این بیماری از دوره نوجوانی شروع می شود.

کرانیو-فارنژیوما

کرانیو-فارنژیوما

علائم کرانیو فارنژیوما

1.  مشکلات بینایی مانند همی آنوپی بای تمپورال و نیمه کوری در هر دو میدان بینائی . در اثر کرانیو فارنژیوما بینایی فرد دچار آسیب می شود.
2.  آتروفی عصب اپتیک
3.  تغییر در خلق و خو
4.  اختلال خواب
5.  کاهش اشتها و کم کردن وزن یا پرخوری و افزایش وزن
6.  مشاهده علائم افزایش ICP
7.  دیابت نوع DI
8.  هیپوترومی یا هایپرترمی
9.  مشکلات در حفظ تعادل
10.  خشک شدن پوست
11.  احساس خستگی مفرط
12.  سردرد

درمان کرانیو فارنژیوما

1.  برای درمان این بیماری از روش جراحی کم تهاجمی به نام آندوسکوپیک مغز و اعصاب استفاده می شود. این جراحی روشی موثر در درمان کرانیو فارنژیوما می باشد که امروزه مورد استفاده پزشکان متخصص  قرار می گیرد . در این روش جراح برش کوچکی در قسمت جمجمه ایجاد می کند تا به مغز دسترسی داشته باشد . از اندوسکوپیک مغز برای درمان کیست کلوئید و هیدروسفالی نیز استفاده می شود.
2.  یکی دیگر از روش های کم تهاجمی برای مغز جراحی تومورهای قاعده جمجمه از طریق بینی می باشد . در این روش نیازی به برش در جمجمه نیست و ابزاری از طریق بینی وارد مغز می شود. بهترین و کم خطرترین روش برای درمان کرانیو فارنژیوما جراحی اندوسکوپیک از طریق بینی می باشد . امروزه از طریق این روش جراحی غده هیپوفیز انجام می شود. این جراحی به وسیله متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود. از مزایای این روش اینست که به دلیل عدم برش در جمجمه زخمی ایجاد نمی شود و تورم در مغز کاهش می یابد. در این جراحی فرد تحت بی حسی یا بیهوشی قرار می گیرد جراح برای مشاهده قسمتهای مورد نظر از ابزاری مخصوص استاده می شود.ازطریق این روش ضایعه کرانیو فارنژیوما برداشته می شود. از فواید آندوسکوپیک از طریق بینی اینست که به عصب بینایی و داخل جمجمه آسیبی وارد نمی شود .

برخی از خدمات دکتر رزیتا جعفری

جراحی زیبایی گوش

جراحی بینی

جراحی زیبایی چانه

جراحی ترمیم پرده گوش

با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

برای یافتن متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.