نشت مایع مغزی نخاعی

نشت مایع مغزی نخاعی

مغز عضو مهمی در بدن می باشد و نقش فرمانده در بدن را ایفا می کند. تمام دستورات از مغز صادر شده و همه عملکرد بدن تحت کنترل می باشد . در صورتی که مغز دچار اختلال شود یا آسیبی به آن وارد شود نه تنها عملکرد اعضای بدن را مختل می کند بلکه موجب مشکلات رفتاری و حرکتی در انسان می شود که بر روال طبیعی نمی باشد . در اطراف مغز و نخاع درست بین دو نیمکره مغز مایعی به نام مایع مغزی نخاعی وجود دارد که به وسیله بطن های مغز ساخته می شود. این مایع در هر 5 الی 6 ساعت ساخته شده و جایگزین می شود. در صورتی که به مغز یا جمجمه آسیبی در اثر ضربه وارد شود مایع مغزی نخاعی دچار نشت می شود. این اختلال باید به موقع تشخیص داده شود تا برای درمان آن اقدام شود . یکی از راههای درمان نشت مایع مغزی نخاعی آندوسکوپی سینوس می باشد.

نقش مایع مغزی نخاعی

مایع مغزی نخاعی دارای وظایفی به شرح ذیل می باشد :
1.  حفاظت از مغز و نخاع
یکی از وظایف اصلی این مایع در بدن حفاظت از مغز می باشد . این مایع مانع از ورود مواد سمی و شیمیایی به مغز و اطراف نخاع شده و مانع از آسیب رسیدن به مغز می شود.
2.  ایجاد تعادل فیزیکی
مایع مغزی نخاعی با انجام مواردی به شرح ذیل باعث حفظ تعادل فیزیکی در بدن می شود :
1.  جلوگیری از آسیب رساندن به مغز
2.  جذب مواد شیمیایی و سمی توسط مایع مغزی نخاعی
3.  تامین مواد مورد نیاز مغز و نخاع

علائم نشت مایع مغزی نخاعی

آبریزش بینی در صورتی که به طور مداوم  ، طولانی مدت و در حالت خم کردن سر به جلو اتفاق بیفتد می تواند یکی از علائم نشت مایع مغزی نخاعی می باشد . در صورتی که این عارضه چندین هفته به طول بیانجامد باید به پزشک خود مراجعه شود. پزشک برای تشخیص این اختلال مایع مغزی نخاعی را  از مغز خارج کرده و برای انجام آزمایشات خاص به آزمایشگاه می دهد. درصورت تشخیص اختلال نشت مایع مغزی نخاعی برای درمان آن اقدام صورت می گیرد.

تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی

•  تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی معمولاً به روش های مختلف توسط پزشک صورت می گیرد یکی از روش های آزمایش مایع خروجی بینی است .پزشک با آزمایش مایع خروجی بینی گلوکز موجود در مایع را بررسی می کند در صورتی که گلوکز موجود در آن بیش از 30میلی گرم باشد مایع مغزی نخاعی است .
•  از دیگر راههای تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی انجام سی تی اسکن  به وسیله ی تزریق ماده حاجب غیر یونی است .که نشان دهنده آسیب دیدگی به ناحیه ی غشاء می باشد.
•  از دیگر روش هایی که نشان دهنده آسیب دیدگی به ناحیه ی غشاء  مغز است می توان به ترشحات بی رنگ و شفاف اشاره کرد که از گوش خارج می شود .

درمان نشت مایع مغزی نخاعی

جراحی : یکی از روش های درمانی در ناحیه ی نشت مایع مغزی نخاعی جراحی با استفاده از مجاری بینی و گوش است به این ترتیب پزشک قسمت هایی که دارای پارگی غشاء هستند را از طریق مجاری بینی و گوش می بندد .
در مواردی دیگر پزشک با استفاده از آندوسکپی سینوس به درمان اقدام می کند .

خارج شدن مایع مغزی نخاعی از بینی

محل قرار گیری مایع مغزی نخاعی بین فضای مغز و نخاع محدود است و همین عامل هر گونه شکافت ایجاد شده باعث نشت مایع مغزی نخاعی و خروج آن از بینی می شود این مایع فقط از بینی خارج نمی شود گاهی امکان دارد این مایع از گوش به صورت شفاف و بی رنگ خارج شود
نشت مایع مغزی بر اثر عوامل مختلف می تواند ایجاد شود . گاهی بر اثر آسیب های وارد شده ،گاهی به صورت جراحاتی که امکان دارد صورت بگیرد و گاهی بر اثر بی احتیاطی روی می دهد علت هر چه باشد در بعضی مواقع برای درمان نیاز به عمل جراحی مغز است.
در برخی مواقع مایع مغزی نخاعی از کف جمجمه نشت می کند و برای خارج شدن از بینی و حلق این اقدام صورت می گیرد این حالت به هنگامی اتفاق می افتد که بیمار بر اثر آسیب یا ضربه ای که می تواند بر اثر تصادف باشد منجر به شکستگی قاعده ی جمجمه شده است .در گذشته این نوع بیماری هیچ گونه درمانی نداشت ولی خوشبختانه با گذشت زمان و پیشرفت علمی در زمینه پزشکی توانسته ایم این نوع بیماری را درمان کنیم .

برای دیدن فیلم جراحی نشت مایع مغزی نخاعی روی این لینک کلیک کنید.

برخی از خدمات دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی

جراحی زیبایی گوش

جراحی بینی

جراحی زیبایی چانه

جراحی ترمیم پرده گوش

با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی