سینوزیت قارچی

سینوزیت قارچی

سینوزیت قارچی نوعی بیماری است که در اثر ورود قارچ ها به مجاری تنفسی به وجود می آید . محیطی که در آن زندگی می کنیم آلوده به انواع قارچ ها می باشد . زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد این قارچ ها از طریق بینی یا دهان وارد بدن شده و در مجاری تنفسی در فضای تاریک و مرطوب شروع شروع به تکثیر می کند که در نهایت موجب سینوزیت قارچی می شوند.

قارچها ارگانیسم های گیاهی هستند که کلروفیل ندارند. برای جبران این کمبود ، باید از مواد آلرژی زای مرده کلروفیل جذب کنند. قارچ ها مانند باکتری ها توانایی تجزیه مواد آلی از جمله سلولز را دارند ولی در کل برای بازیافت کربن و سایر عناصر در چرخه زندگی ضروری هستند. قارچ ها معمولا از بافت های مرده تغذیه می کنند، اما گاهی اوقات از ارگانیسم هایی که هنوز زنده اند تغذیه می کنند که در این صورت باعث ایجاد عفونت قارچی می شوند و باید در مان شوند. . از آنجا که این موجودات زنده برای تولید مواد غذایی نیاز به یک محیط مرطوب و تاریک برای زندگی دارند، سینوسها فضایی مناسب برای رشد آنها می باشد .در سینوس حفره های مرطوب و تاریک، وجود دارد که فضای لازم برای رشد قارچ های مهاجم هستند. در اثر رشد زیاد این قارچ ها سینوزیت قارچی ایجاد می شود.
در 30 سال گذشته، تعداد قابل توجهی از عفونت های سینوزیت قارچی ثبت شده وجود داردکه نیاز به درمان داشته اند . این مسئله باعث شده تا سطح آگاهی عموم افراد افزایش یابد .

سینوزیت-قارچی

سینوزیت-قارچی

علائم سینوزیت قارچی

سینوزیت قارچی مانند سایر سینوزیت ها نیست و دارای علائم خاصی نمی باشد . این نوع سینوزیت ممکن است در اثر عفونت ویروسی شروع شده و بعد از مدتی قارچی یا باکتریایی شود. تنها راه تشخیص این بیماری از طریق پزشک متخصص می باشد .

انواع سینوزیت قارچی

عفونت قارچی مهاجم

یکی از انواع خطرناک سینوزیت قارچی عفونت قارچی مهاجم می باشد که آمار مرگ و میر در آن دیده می شود. این نوع بیماری بیشتر در افرادی که بیماری های مانند سرطان و دیابت داشته اند دیده می شود . در اینگونه افراد سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و زمینه لازم برای ورود قارچ به بدن را دارند.

علائم سینوزیت قارچی مهاجم

 • سوزش چشم
 • بی حسی در صورت و گونه
 • مقاومت در برابر دارو درمانی
 • اشکال در بینایی مانند دو بینی
 • مشاهده ضایعات سیاه رنگ در بینی یا سقف دهان

علل سینوزیت قارچی

مصرف برخی داروهایی مانند سیکلوسپورین سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و زمینه ای فراهم می کند تا قارچ ها به بدن حمله کند و باعث بروز بیماری سینوزیت قارچی شوند. مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها نیز فرد را دچار عوارض جانبی از جمله ورود قارچ ها به بدن می کند.به طور کلی، قارچ واکنش التهابی مهمی را ایجاد نمی کند، اما ناراحتی سینوسی رخ می دهد. ماهیت غیر تهاجمی این اختلال نیاز به درمان دارد .
در حال حاضر اعتقاد بر این است که آلرژی سینوزیت قارچی نوعی واکنش به قارچ های محیطی است که به راحتی در هوا پخش می شود. این بیماری معمولا در افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند رخ می دهد. در برخی موارد سینوزیت قارچی دارای ضایعات قارچی ضخیم و موین (یک ترشح حاوی گلیکوپروتئین های غنی از کربوهیدرات) در حفره های سینوسی هستند که باید با جراحی سینوزیت برداشته شود تا آلرژن ایجاد کننده دیگر وجود نداشته باشد. هنگامی که ضایعات برداشته می شود، امکان عود آن کم است. داروهای ضد التهابی و ایمونوتراپی معمولا برای جلوگیری از افسردگی تجویز می شوند.

سینوزیت قارچی

سینوزیت قارچی

تشخیص سینوزیت قارچی مهاجم

تشخیص به موقع این بیماری مهم می باشد زیرا باید به سرعت درمان صورت گیرد. تشخیص این بیماری با رادیوگرافی ممکن نیست و با آندوسکوپی سینوس  و معاینه دقیق پزشک می توان بررسی کرد . تنها راه مسلم تشخیص این بیماری از طریق نمونه برداری و پاتولوژی و قارچ شناسی امکان پذیر می باشد .

تشخیص بیماری تهاجمی از بیماری غیرمخرب مهم است زیرا درمان برای هر یک متفاوت است. بیماری غیر تهاجمی دارای 2 نوع ، و بیماری تهاجمی دارای 3 نوع می باشد .
عفونت های قارچی سینوسی پارانازال از انواع تهاجمی سینوزیت می باشد در این بیماری بافت ها تخریب می شود و حتی ممکن است جان فرد را تهدید کند.

درمان سینوزیت قارچی

درمان این بیماری مانند تشخیص آن مشکل می باشد و با داروهایی مانند آنتی بیوتیک و ضد احتقان درمان صورت نمی گیرد. برای درمان سینوزیت قارچی از جراحی آندوسکوپیک استفاده می شود. امکان برگشت این بیماری بعد از جراحی نیز وجود دارد .

پیشگیری از سینوزیت قارچی

 1. قارچ زدایی محل زندگی خود از ابتلا به سینوزیت قارچی پیشگیری می کند.
 2. قارچ ها در محل های مرطوب مانند دستشویی، حمام ، آشپزخانه رشد می کنند با رعایت بهداشت از ورود قارچ ها به بدن جلوگیری کنید.

سایر مقالات:

تشخیص سینوزیت

سینوزیت مزمن

سینوزیت قارچی مهاجم

جراحی سینوزیت

جراحی زیبایی گوش

جراحی بینی

جراحی زیبایی چانه

جراحی ترمیم پرده گوش

با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

برای یافتن متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 

 

5 دیدگاه ها

 1. سیما

  سلام من سینوزیت دارم ولی یک مدت هست که از بینیم ترشحات غیر عادی بیرون میاد که با ترشحات معمولی فرق داره،تا اینکه دیشب یه جسم سیاه رنگ که بافتی شبیه مغز چروکیده داشت همراه با درد از بینیم خارج شد،این چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • drjafari

   باید بررسی شه و نیاز به مراجعه به مطب داره

   پاسخ
  • drjafari

   سلام این بافت میتونین بیارین جهت رویت بهمراه معاینه خودتون

   پاسخ
 2. جواد

  سلام و خسته نباشید . من تقریبا دو سال هست که بینیم کیپ هست و هر روز چرک سبز دارم . امسال چندین بار به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم و تقریبا آنتی بیوتیکی نیست که روم آزمایش نشده باشه آخرین متخصص سفتری اکسون برام نوشت که فقط 3 روز خوب بودم و دوباره از نوع شروع شد.
  بعد از یک ماه روی بازوم یه لکه قرمز ایجاد شد که پوستم رو خیلی نازک کرد به طوریکه خونریزی کرد و همچنین اطراف گوش وداخل گوشم زخم میشود . همسرم کارشناس آزمایشگاه هست و گفت شاید سرما خوردگی نیست و قارچ هست که همیشه بینیم کیپ هست و این لکه روی دستم افتاده با اطمینان از اینکه قارچ هست به داروخانه رفتم و صابون گوگردی و کرم کلوتریمازول رو از متصدی داروخانه نظرخواهی کردم که به طور معجزه آسایی ظرف مدت 4 روز لکه روی دستم و جوشهای پشتم و سرم توسط صابون از بین رفت .
  ولی متاسفانه گوشهایم به شدت متورم و سینوسهای من هنوز چرک میکند و تا زمانی که از کرم استفاده میکنم اطراف گوشم نه زخم میشود و نه جوشی روی سرم میزند.
  به صورت خود درمانی گاهی از کرم داخل بینی میمالم که به روشنی علائم بهبود رو در ابندای دهانه بینی خودم میبینم .
  امسال بیش از 7 مرتبه به متخصص رجوع کردم وبار آخر با توجه به گفته هایم سفتری اکسون تجویز شد که فقط سه روز خوب بودم و مجددا علائم دوباره به حال خود برگشته با جستجویی که کردم آنتی بیوتیک و سفتری اکسون برای عفونتهای ایجاد شده توسط ویروسها و باکتریها هستند و مناسب قارچ نیستند.
  ضمنا بخورگرم و به خصوص بخور سرد به شدت موجب افزایش چرک و گلو درد و سره دردم میشود و فقط گرمای خشک موجب کاهش درد میشود.
  لطفا راهنمایی فرمایید که رویه تجویز و تشخیص داروی ضد قارچ توسط یک متخصص چگونه است تا بتوانم به متخصص دردم را بفهمانم.
  در صورت امکان جواب را ایمیل فرمایید .بسیار متشکرم

  پاسخ
  • drjafari

   سلام تجویز قارچ کدام قسمت؟

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Button