جراحی لوزه

جراحی لوزه :

جراحی لوزه گونه ای از جراحی های تخصصی است که عموما به صورت سرپایی نیز امکانپذیر است می توان این درمان را در کلینیک یا بیمارستان انجام داد . ساختار لوزه و آدنوئید متشکل است از سلول های ایمنی که در غدد لنفاوی نیز وجود دارند .

اقدامات پیش از جراحی لوزه :

- چنانچه پزشک بررسی های آزمایشگاه را مقدم بر جراحی بداند ، لازم است بیمار تمامی آنها را در روز های پیش از تاریخ مقرر جراحی انجام دهد .

- لازم است بیمار تا 10 روز پیش از انجام جراحی ، از مصرف آسپرین یا هر نوع داروی آسپرین دار ، اجتناب کند .

- تا 7 روز پیش از عمل مصرف دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی ممنوع است داروهایی مثل ایبوبروفن ، ادویل و . . . از این دسته اند . لازم به ذکر است که میزان زیادی از داروهای موجود در بازار دارای آسپرین یا ایبوبروفن هستند بنا بر این این نکته بسیار اهمیت دارد که داروهای مصرفی خود را ارزیابی نمایید تا هنگام جراحی و پس از آن مشکل و عارضه ای گریبان گیرتان نشود .

- اگر بیمار در سنین کودکی قرار دارد ، لازم است والدین او را از چگونگی جراحی آگاه کرده و عوارض احتمالی بعدی را تذکر دهند تا کودک همکاری لازم را با پزشک و والدین خود داشته باشد . این کار باعث تمایل کودک به بهبودی و بالا رفتن میل همکاری او می شود . البته بهتر است به او یادآوری کنید که در اکثر موارد جراحی لوزه خطری در بر ندارد و در زمان جراحی او را همراهی می کنید.

- لازم است بیمار نگرش مثبتی نسبت به جراحی داشته و از نتایج اثربخش آن اطمینان داشته باشد .

- لازم است تا 6 ساعت پیش از جراحی ، از خوردن و آشامیدن اجتناب نمود زیرا این کارها موجب بالا رفتن ریسک عوارض بی هوشی می شود .

جراحی لوزه

جراحی :

در این جراحی متخصص بی هوشی عموما از ترکیب یک نوع گاز و داروی درون وریدی به منظور بی هوش شدن بیمار کمک می گیرد . در بسیاری از موارد ، داروی درون وریدی قبل از موعد جراحی و در اتاق انتظار تزریق می شود .  حتی می توان زمانی که ماسک بی هوشی بر روی صورت بیمار جای دارد ، این کار را انجام داد .

در طول مدت جراحی بیمار به شکل مداوم با پالس اکسیمر و مانیتور ضربان قلب تحت کنترل قرار می گیرد . در طی جراحی لوزه تیم جراحی برای شرایط ریسکی و اورژانسی خود را آماده کرده اند .

در این جراحی به غیر از متخصص جراح و تکنسین بی هوشی ، پرستار مربوطه نیز حاضر می شود تا امور مربوطه را به ترتیب و به درستی با کمک یکدیگر انجام دهند.

در طی جراحی برای انجام درمان پزشک متخصص لوزه یا آدنوئید را بیرون می آورد و روی آن کار می کند . به این ترتیب جراحت و برش خارجی بر روی پوست فرد ایجاد نمی شود . تمام مراحل جراحی نهایتا 60 دقیقه زمان خواهد برد .

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی