تشخیص سینوزیت

تشخیص سینوزیت

حتماً می دانید که قبل از شروع هر پروسه ی درمانی نیاز است تا بیماری تشخیص داده شود و به این ترتیب بهترین گزینه درمانی انتخاب شود. در صورتی که علائم بیماری سینوزیت را دارید، شاید بخواهید درباره ی روش های تشخیص سینوزیت اطلاعاتی بدست آورید که ما در این مقاله شما را با روش های مختلف تشخیص این بیماری آشنا می کنیم.
در ابتدا پزشک ناحیه بینی و صورت بیمار را لمس می کند و میزان حساسیت ناحیه را می سنجد. دیگر روش ها برای تشخیص سینوزیت مزمن به شرح زیر است:

- اندوسکوپی بینی – در این روش یک استوانه بسیار باریک و منعطف به نام اندوسکوپ به همراه یک منبع نوری وارد ناحیه بینی می شود و امکان مشاهده ناحیه داخلی بینی و سینوس ها را فراهم می کند. این روش با نام رینوسکوپی هم شناخته شده است.
- بررسی با تصویربرداری از ناحیه – تصاویری در روش های سی تی اسکن و ام آی آر گرفته می شود و با استفاده از این تصاویر می توان جزئیات ناحیه سینوس و بینی را مشاهده و بررسی کرد. در این روش می توان به برخی تورم های عمقی یا انسداد هایی که در روش اندوسکوپی غیر قابل تشخیص اند، پی برد.
- کشت میکروب – کشت میکروب برای تشخیص سینوزیت مزمن ضروری نمی باشد. ولی زمانی که درمان بیماری موفقیت آمیز نمی باشد و یا بیماری وخیم تر می شود، کشت بافت ناحیه می تواند به تشخیص علت سینوزیت (قارچی یا باکتری) کمک کند.
- تست آلرژی – در صورتی که پزشک مشکوک به ارتباط بین سینوزیت و آلرژی شود، امکان دارد که نیاز به انجام تست آلرژی باشد. تست آلرژی پوستی کاملاً ایمن می باشد و به سرعت قابل انجام بوده و عوامل آلرژی زا را تعیین می کند.

تشخیص سینوزیت

تشخیص سینوزیت

درمان سینوزیت

هدف از درمان سینوزیت مزمن عبارت است از:
- کاهش تورم سینوس
- تخلیه مجرای بینی
- کاهش تاثیر علت اصلی سینوزیت
- کاهش تعداد دفعات بروز سینوزیت یا حمله های سینوزیت

پزشک ناحیه بینی و صورت بیمار را لمس می کند و میزان حساسیت ناحیه را می سنجد. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان انسداد بینی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

کاهش علائم سینوزیت

با انجام گزینه های درمانی زیر می توان به کاهش علائم سینوزیت منجر شد:

- شست شوی بینی با محلول سالین – با اسپری ها و محلول های مخصوص شستشوی بینی می توان علائم بیماری را تسکین داده و به کاهش ترشحات و شستشوی آلرژن ها کمک کرد.
- کورتیکواستروئید ها – اسپری های بینی به درمان تورم سینوس ها کمک می کنند. در صورتی که اسپری ها مفید واقع نشوند، محلول های سالین همراه با قطره هایی از پالمیکورت رسپول برای بیمار تجویز می شود.
- کورتیکواستروئید خوراکی یا تزریقی – این دارو ها برای کاهش تورم سینوزیت شدید تجویز می شود. مخصوصاً در صورتی که فرد به پولیپ بینی هم مبتلا باشد. کورتیکواستروئید های خوراکی می توانند عوارض جانبی شدیدی را به وجود آورند.

گاهی نیز در صورتی که عامل سینوزیت عفونت باشد، آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز می شود.
منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/diagnosis-treatment/drc-20351667

 

مطالب مرتبط با این مقاله

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت حاد

سینوزیت قارچی

سینوزیت قارچی مهاجم

سینوزیت در کودکان

عوارض سینوزیت

عوارض پولیپ بینی