بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

حس بویایی تاثیر بالایی بر کیفیت زندگی افراد دارد. مطالعه ای بر روی بیماران مبتلا به سندرم آپنه خواب انجام گرفت که در آن حس بویایی بیماران بررسی شد. همچنین در این مطالعه ارتباط شدت بیماری آپنه خواب با میزان اختلال حس بویایی بررسی گردید. در ادامه مقاله با ما باشید تا به توضیحاتی درباره این مطالعه بپردازیم.
رابطه ی بین انسداد بینی و اختلال بویایی هم در این آزمایشات بررسی گردید. در این مطالعه 60 بیمار که به سندرم آپنه خواب مبتلا بوده اند مورد بررسی و تحقیق قرار گرفتند. اختلال بویایی در بیست و دو بیمار یعنی 36 درصد از بیماران دیده شد. از بین بیست و دو بیمار، 19 مورد به هپوسمیا مبتلا بودند که معادل با 86.4 درصد است. 3 مورد (که معادل 13.6 درصد است) هم به بیماری فقدان حس بویایی مبتلا بودند.
افرادی که به بیماری آپنه خواب مبتلا بودند هم به احتمال بیشتری به اختلال در حس بویایی مبتلا بودند. درجه اختلال در بویایی بستگی به شدت بیماری آپنه خواب دارد. با این حال عوامل دیگری بر انسداد بینی و کاهش حس بویایی نقش دارند.

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

بررسی حس بویایی در بیماران مبتلا به آپنه خواب

سندروم آپنه خواب انسدادی

سندرم آپنه خواب انسدادی به وضعیتی گفته می شود که در روند تنفس فرد تاثیر می گذارد و در تنفس اختلال ایجاد می کند. گاهی اوقات تنفس فرد کاملاً قطع می شود که به این حالت آپنه گفته می شود. در برخی موارد تنفس عمیق نیست که به این حالت هم هیپوآپنه گفته می شود. این بیماری بر روند زندگی روزمره افراد تاثیر می گذارد و مشکلات فیزیولوژیکی فراوانی به وجود می آورد. بنابراین بیماری به راحتی قابل تشخیص است. از عوارض این بیماری می توان به افسردگی، اختلال در یادگیری و حافظه و تمرکز بیمار اشاره کرد.
حس بویایی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر بسیار بالایی دارد. در بیماران مبتلا به آپنه خواب که بین 36 تا 55 سال سن داشتند نرخ ابتلا به اختلال سیستم بویایی حدوداً 20 درصد بوده است.

 

علل بروز آپنه خواب

بیماری های مرتبط به سینوس ها، انسداد و گرفتگی بینی ، آسیب به سر ، بیماری های مرتبط به سیستم عصبی مرکزی، سوء مصرف مواد و مواد سمی جزو شایع ترین علل اختلالات بویایی هستند. وضعیت ها و بیماری های مذکور همگی می توانند در افرادی که به آپنه خواب مبتلا هستند وجود داشته باشد.

. دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

بیمارانی که به آپنه خواب مبتلا هستند به نظر می آید که نسبت به افراد سالم بیشتر از اختلال بویایی رنج می برند. همچنین تحقیقات نشان داده است که شدت بیماری آپنه خواب بر میزان اختلال بویایی تاثیر می گذارد. ولی عوامل دیگری مانند انسداد بینی هم نقش مهمی را در اختلال بویایی ایفا می کنند.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6146584/

 

سایر مقالات مرتبط : 

بهترین درمان پولیپ بینی 

منیژیت مغزی

منیژیوم مغزی

عفونت قارچی سینوسی

نشت مایعات مغزی-نخاعی

نشت مایع مغزی نخاعی در شکستگی قاعده جمجمه

تومور عصبی شنوایی

تومورهای گوش خارجی

**با تشکر مدیریت سایت دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در فرمانیه